Aktualności,  Baza wiedzy,  Bydgoszcz

Czemu drzewa kwitną jesienią?

Rośliny – w tym drzewa – kwitną wtedy, kiedy im się to „opłaca”, czyli kiedy będą odpowiednie warunki dla wytworzenia owoców i nasion. W przyrodzie zawsze chodzi o rozmnażanie!

W naszym klimacie rośliny zakwitają wiosną – kiedy po dłuższym okresie suszy – czyli np. mrozu, kiedy woda jest dla roślin niedostępna – nadchodzi pora wilgotniejsza i cieplejsza. Oczywiście rośliny „nie wiedzą” co będzie dalej – model sezonowego zakwitania wykształcił się podczas milionów lat ewolucji. 

Co zatem oznacza ponowne jesienne zakwitanie drzew? Przeważnie takie anomalie pojawiają się po suchym lecie, kiedy niektórym drzewom – na szczęście zwykle nie całym, tylko kilku gałęziom  – „myli się” ten okres suszy z zimą, a jesienne deszcze uznają za początek wiosny. Nie jest to nic nowego – takie zjawiska obserwuje się od lat.

Co powtórne kwitnienie oznacza dla drzew? Niewątpliwie „zużywają się” pąki przygotowane na wiosną. Ale takie jesienne kwitnienie jest zwykle mało obfite, a zapasów przygotowanych na wiosnę sporo, toteż przeważnie nic złego się nie dzieje. Oczywiście bujne kwitnienie mogłoby osłabić drzewo, ale to chyba rzadkie przypadki.

Czy można powiązać takie zjawiska ze zmianami klimatu? Badań na razie chyba nie ma, ale skoro mamy coraz częściej gorące i suche lata na skutek zmian klimatycznych właśnie, to pewnie zachodzi tu jakiś związek. Dla roślin bardziej niebezpieczne są jednak długotrwałe efekty globalnego ocieplenia przejawiające się np. zmianami dotyczącymi pór roku, co może prowadzić do rozregulowania rocznego, sezonowego cyklu roślin.

Wiśnia kwitnąca na skwerku przy skrzyżowaniu Gdańskiej i Mickiewicza, 4 listopada 2022 r. Fot. Łukasz Sołtys