Nieoczekiwane zgłoszenia w konkursie na Bydgoskie Drzewo Roku 2023
Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali zgłoszenia na Bydgoskie Drzewo Roku 2023! Otrzymaliśmy 30 zgłoszeń do konkursu, w tym dwa, których zupełnie się nie spodziewaliśmy.
Wśród zgłoszonych drzew znajduje się [wg informacji od osób zgłaszających] 6 dębów szypułkowych, 3 robinie akacjowe, 3 klony zwyczajne, 2 klony srebrzyste, 2 topole czarne odmiany włoskiej, 2 kasztanowce zwyczajne, brzoza brodawkowata, lipa drobnolistna, bożodrzew gruczołowaty, dąb błotny, sosna pospolita, topola biała, topola kanadyjska, wierzba płacząca, platan klonolistny, buk pospolity czerwony i śliwa wiśniowa.
W kolejnym etapie wszystkie drzewa zostaną zmierzone, zweryfikowane pod kątem gatunku i dodane do naszej mapy. W najbliższy weekend będziemy im się przyglądać z bliska, tak by mieć o każdym z nich jak najwięcej informacji. Do konkursu zgłoszono wiele drzew, które są pomnikami przyrody lub takie, których walory pretendują je do takiej ochrony. Nasze oględziny pozwolą też przygotować wnioski do Rady Miasta Bydgoszczy w tej sprawie.
Co dalej?
W przyszłym tygodniu zbierze się komisja, która wyłoni finałową 10-tkę. W skład komisji wchodzą członkinie i członkowie stowarzyszenia MODrzew oraz zaproszeni goście. Na finałowe 10 drzew będzie można głosować od początku września. Drzewo, które otrzyma najwięcej głosów zdobędzie tytuł Bydgoskiego Drzewa Roku 2023. Wyniki ogłosimy 10 października, w Międzynarodowy Dzień Drzewa.
Nietypowe zgłoszenia w konkursie.
W tym roku widzimy, że mieszkańcy w zgłoszeniach wyrażają zaniepokojenie tym, co dzieje się w okolicy rosnących drzew lub wskazują na problemy, z którymi muszą mierzyć się drzewa w Bydgoszczy. Po raz pierwszy w historii konkursu zgłoszono do rywalizacji dwa uschnięte drzewa.
Uschnięta brzoza
Chciałbym zgłosić do tytułu Bydgoskiego Drzewa Roku 2023 jedną z 16 uschniętych brzóz u zbiegu początku ul. Modrzewiowej i wyjazdu z ul. Wyszyńskiego pod wiaduktem na Leśnym. Ze smutkiem i celowo zgłaszam to drzewo jako konstruktywną krytykę polityki i jakości nasadzeń Miasta Bydgoszcz. Moim zamiarem jest wywołanie pewnego rodzaju „otwarcia oczu” na – w moim mniemaniu – ubogą i nieprofesjonalnie prowadzoną gospodarkę zadrzewień w mieście. Byłem osobiście świadkiem sadzenia tych drzew w maju 2021 roku, podczas ponad 30C upałów, z pełnym ulistnieniem i bryłą korzeniową wielkości kolendry z dyskontu. Po 4 tygodniach brzozy uschły tak, że część z nich się złamała. Na moją interwencję do UM otrzymałem odpowiedź, że drzewa są sadzone wg harmonogramu i bryła jest żelowana, a drzewa później podlewane. Pomijając fakt, że drzewa liściaste zaleca się sadzić po defoliacji w terminach jesiennych dodam, że nasadzenia dokonano po stronie północnej (brzoza jest światłolubna), zasłonięte rosnącymi tam sosnami. Pytanie dodatkowe czy najlepszym pomysłem jest dosadzanie drzew praktycznie w parku (Harcerstwa Bydgoskiego).
Rok później dokonano „uzupełnień”, skoszono także elegancko trawnik do samej ziemi… Dziś 2 brzozy wykazują oznaki przetrwania, reszta to ponure kikuty. W załączeniu zdjęcie i lokalizacja. Pozdrawiam serdecznie, mam nadzieję, że moje partyzanckie zamiary zostaną dobrze zrozumiane. Wszyscy chcemy lepszej, zielonej Bydgoszczy
Uschnięta śliwa
Zgłaszam kandydatkę na Bydgoskie Drzewo Roku 2023. Jest to uschnięta śliwa wiśniowa.
Śliwa ta, jak i kolejne trzy, równie suche śliwy wiśniowe posadzona została w ramach „nasadzeń kompensacyjnych”, w zamian za potężną, witalną wierzbę, o bardzo dobrej kondycji. Utracona na początku tego roku wierzba miała wymiary niemal pomnikowe i brała udział w poprzedniej edycji Bydgoskiego Drzewa Roku. Wspomniane śliwy wiśniowe zostały posadzone późną wiosną 2023 roku. Uschły bardzo szybko.
Moje zgłoszenie ma charakter symboliczny, jest w pełni świadome i zwraca uwagę na trzy, bardzo istotne problemy ze sfery zarządzania zielenią w przestrzeni publicznej.Problem pierwszy – dopuszczenie do nasadzeń kompensacyjnych drzew, które nigdy nie zwrócą kosztów utraty drzewa macierzystego.
Problem drugi – dopuszczenie sadzenia drzew w bardzo ryzykownej, nieoptymalnej porze roku.
Problem trzeci – brak pielęgnacji (tu podlewania) nasadzonych drzew i zrzucanie odpowiedzialności na wykonawcę nasadzeń – za utrzymanie drzewa odpowiedzialny jest zarządca terenu.
Z powyższymi problemami borykamy się niezależnie od tego, kto jest zarządcą terenu. Spotykamy je na działkach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, spółek oraz terenach należących do Miasta.
Konkursowa śliwa rośnie przy ulicy Czackiego, po wschodniej stronie sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 30.
W mailach ze zgłoszeniami pojawiły się też informacje dotyczące problemów drzew:
[…]Warto także zwrócić uwagę na jego kondycję, gdyż od kilku lat klon „otoczony” jest parkingiem, co uśmierciło już pokaźną jarzębinę rosnącą obok (dla informacji – także jej zdjęcie w załączeniu).
lub informacje odnoszące się do tego, z czym muszą mierzyć się drzewa:
[..] ogromne drzewo, wielopienne, oaza dla wielu ptaków, a przetrwało mimo budowy pętli tramwajowej „Niepodległości” (zdjęcie i lokalizacja w załączeniu)”.
Konkurs Bydgoskie Drzewo Roku 2023 odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.