Nasza misja i cel

Na świecie rosną 3 biliony drzew. Rocznie wycina się ich 15 miliardów, a sadzi 5. Jakie są proporcje wycinek i nasadzeń w Polsce, tego nie wie nikt. W Bydgoszczy też.
Inicjujemy projekt MODrzew, czyli Monitoring Obywatelski Drzew. Jego celem jest ochrona i rozwój drzewostanu w naszym mieście. Chcemy wiedzieć: ile jest drzew w Bydgoszczy, gdzie rosną, jakie to gatunki i jaki jest ich stan zdrowotny. Chcemy też doprowadzić do takiej sytuacji, że decydujący o wycinkach będą mieli obowiązek rzeczywistych konsultacji społecznych przed podjęciem decyzji o usunięciu drzew. Ostatnie przykłady wycinek w całej Polsce tuż przed zmianą uchwały zmobilizowały nas do działania. Działania w dobrej sprawie dla nas wszystkich i przede wszystkim dla tych co będą po nas.
Zdajemy sobie sprawę, że niektóre wycinki są konieczne, ale zastąpienie usuniętego, dorodnego drzewa dwoma małymi drzewkami w zupełnie innym miejscu jest bardziej niż niewystarczające. Standardy światowe mówią o co najmniej kilkudziesięciu nasadzeniach.
Zwracamy się do bydgoszczan z apelem o informowanie MODrzewia o niepokojących sygnałach usuwania drzew bądź planowania wycinek. Poszukujemy też wolontariuszy: młodzieży, dorosłych, biologów, nauczycieli, społeczników, do planowanej w 2020 roku akcji monitoringu.
Drzewa to przyjaciele ludzi. O przyjaciół trzeba dbać, bo bez nich nas nie będzie.