Co robimy?

1. Baza wiedzy na temat drzew

Nasi eksperci publikują na naszej stronie artykuły często inspirowane powtarzającymi się pytaniami od mieszkańców. Są więc teksty typowo przyrodnicze (o jemiole czy koszeniu trawy), ale także instruktaże, jak zgłosić pomnik przyrody czy jak powinno wyglądać pismo do spółdzielni w konkretnej sprawie. Przegląd naszych artykułów znajdziesz na stronie Baza wiedzy.

2. Inwentaryzacja drzew w Bydgoszczy

Więcej informacji znajdziesz na podstronie Inwentaryzacja.

3. Projekty

Więcej informacji znajdziesz na podstronie Nasze Projekty.

4. Spacery

Organizujemy spacery z naszymi przewodnikami-przyrodnikami. Aby być na bieżąco i żadnego nie przegapić obserwuj nas na Facebooku.

5. Interwencje

Na prośbę mieszkańców sprawdzamy zasadność wycinki oraz możliwość ocalenia drzew. W miarę możliwości wysyłamy na miejsce naszych ekspertów przyrodników. Już w pierwszym roku działalności wysłaliśmy do urzędów prawie 100 wniosków o dostęp do informacji o środowisku, a później było ich coraz więcej. Udało nam się także wstrzymać niejedną wycinkę.
Ważne są dla nas zarówno pojedyncze drzewa, jak i całe lasy. Oto artykuły ukazujące niektóre nasze działania (kliknij tytuł, aby przejść do artykułu):

O wielu naszych interwencjach piszemy na bieżąco wyłącznie na naszym fanpage’u na Facebooku. Zachęcamy do obserwowania! (fb.com/MODrzewBydgoszcz)

6. Konsultacje społeczne

Zabieramy głos w sprawach ważnych dla naszego miasta – bierzemy udział w konsultacjach społecznych i zachęcamy do tego mieszkańców.
Oto artykuły ukazujące nasze stanowisko w poszczególnych konsultacjach (kliknij tytuł, aby przejść do artykułu):

7. Akcje, petycje

Organizujemy przeróżne akcje, sporządzamy ważne dla mieszkańców petycje. Poniżej artykuły opisujące nasze działania (kliknij tytuł, aby przejść do artykułu):

Akcja „Przygarnij drzewo”

Petycje

8. Bydgoskie troski

Przyglądamy się temu, co dzieje się w Bydgoszczy i regionie pod kątem przyrody. Poniżej artykuły opisujące nasze bydgoskie troski i radości (kliknij tytuł, aby przejść do artykułu):

9. Bydgoskie Drzewo Roku

Od 2021 roku organizujemy plebiscyt, w którym mieszkańcy Bydgoszczy mogą zgłaszać swoich kandydatów, a następnie głosować na drzewo, które według nich zasługuje na miano Bydgoskiego Drzewa Roku.

10. Inne

Zabieramy głos nie tylko w sprawach lokalnych. Dążymy do korzystnych zmian systemowych w całej Polsce i Unii Europejskiej, tak aby przyroda była w jak największym stopniu chroniona!

11. Podsumowania

Działamy także na wielu innych płaszczyznach! Zgłaszamy pomniki przyrody, współpracujemy z przeróżnymi organizacjami, mamy co rusz nowe pomysły, choć nie zawsze czas i możliwość ich realizacji. Ale z pewnością – będziemy próbować!
Oto artykuły podsumowujące naszą działalność (kliknij w tytuł, aby przejść do artykułu)

Poniżej film z 2022 roku podsumowujący dwa lata działalności: