MODrzewiacy

Stowarzyszenie MODrzew to grupa osób z różnych środowisk, która świadoma jest tego, jak ważne są drzewa i przyroda w mieście. Wśród nas są eksperci o wykształceniu przyrodniczym, osoby ze znajomością przepisów i prawa czy takie, które specjalizują się w fotografii czy komunikacji. W czasie wolnym łączymy siły i robimy wszystko, by w Bydgoszczy (i nie tylko) wycinano i/lub niszczono jak najmniej drzew i aby rzeczywiście wpływać na podejmowane w ich temacie decyzje.

  • interweniujemy
  • inwentaryzujemy
  • zachwycamy się przyrodą Bydgoszczy i okolic
  • rozmawiamy – edukujemy – pokazujemy dobre praktyki
  • tworzymy mapę wycinek i nasadzeń

Zachęcamy do dołączania! Szczegóły TUTAJ

Zarząd

Marzena Błaszczyk

Marzena Błaszczyk – przewodnicząca zarządu

Społeczniczka z głową niekończących się pomysłów. Nikt jej nie wmówi, że „się nie da”.  Z szeroką wiedzą z zakresu przepisów zawsze wie, jakie pismo wysłać i do kogo się zwrócić. Zaangażowana także w działalność stowarzyszenia Sieć Obywatelska – Watchdog Polska.

Emilia Czekała – wiceprzewodnicząca zarządu

Z zawodu muzyk, konferansjerka, dyrektorka Orkiestry Symfoników Bydgoskich, z pasją angażuje się w ochronę drzew. Jako kreatywna dusza odpowiada za komunikację i  większość naszych social mediów. Oprócz naszego stowarzyszenia, działa także w klubie Rotary Bydgoszcz Stare Miasto (prezydentura 2022-2023).

Emilia Czekała
Łukasz Sołtys

Łukasz Sołtys – wiceprzewodniczący zarządu

Z wykształcenia biotechnolog, chemik, z zamiłowania orędownik bioróżnorodności, wielbiciel przyrody. Jest pasjonatem drzew, zarówno tych miejskich, jak i tych rosnących w lasach. Jego oczkiem w głowie jest Puszcza Białowieska. Z zapałem przyswaja nową wiedzę przyrodniczą i doświadcza natury. Jest naszym administratorem aplikacji do inwentaryzacji drzew. Czas dla stowarzyszenia poświęca najchętniej podczas pracy w terenie.

Eksperci – przyrodnicy

dr hab. Katarzyna Marcysiak
Na co dzień pracuje na Wydziale Nauk Biologicznych na UKW w Bydgoszczy. W 2003 obroniła doktorat w Instytucie Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, w 2015 uzyskała habilitację w Instytucie Botaniki Polskiej Akademii Nauk. Członkini stowarzyszenia KAWKA.

dr inż. Maciej Korczyński
Architekt krajobrazu, botanik, dr inż. nauk rolniczych, emerytowany nauczyciel akademicki. Autor dokumentacji obiektów przyrodniczych (rezerwatów przyrody, obszarów Natura 2000), ekspertyz w zakresie inwentaryzacji obiektów przyrodniczych i oceny oddziaływania na nie inwestycji. Przygotował projekty terenów zieleni (między innymi park miejski w Barcinie, arboretum Ogrodu Botanicznego w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku, park miejski w Pile). Opublikował prace naukowe z zakresu synantropizacji flory i zbiorowisk roślinnych.

Natalia Stokłosa
Z wykształcenia biolożka, klasyfikatorka grzybów, Certyfikowana Inspektorka Drzew. Przez 10 lat pracowała na UKW w Bydgoszczy na Wydziale Nauk Przyrodniczych (aktualnie: Wydział Nauk Biologicznych). Kocha grzyby: zbierać, oznaczać, a także jeść. Stale poszerza swoją wiedzę w tym zakresie. W ramach swojej działalności prowadzi, m.in. inwentaryzacje mykologiczne na terenie całego kraju.

Michał Przybysz
Z wykształcenia leśnik, który jak nikt inny potrafi opowiadać o przyrodzie z najprawdziwszym zamiłowaniem. Przewodnik wycieczek przyrodniczych w Klubie Podróży Horyzonty. Od 20 lat prowadzi wyprawy po najdzikszych i najpiękniejszych miejscach Polski, Europy, a czasem w odleglejszych zakątkach świata. Certyfikowany Inspektor Drzew.

mgr inż. Pola Szymczak
Botaniczka, absolwentka obecnej Politechniki Bydgoskiej. Na co dzień pracuje w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” jako edukatorka i przewodniczka Ogrodu Botanicznego. Dodatkowo prowadzi warsztaty edukacyjne o zaletach bioróżnorodności w przyrodzie i dzikich roślinach jadalnych. Wykonuje również inwentaryzacje przyrodnicze m.in. dla inwestorów budowlanych.

dr inż. Krystyna Szymczak
Botaniczka, ekolożka, dr inż. Nauk Rolniczych, wieloletnia nauczycielka akademicka. Obecnie na emeryturze. Stworzyła autorski projekt Akademia Natura, w ramach którego w trakcie wykładów i warsztatów, akademicką wiedzę botaniczną przekuwa na botanikę kulinarną, leczniczą, urodową. Pokazuje nieznane lub niedoceniane walory roślin rosnących dziko, często tuż obok nas.

CZŁONKINIE I CZŁONKOWIE NASZEGO STOWARZYSZENIA

Józef Herold – pomysłodawca, założyciel

Marzena Błaszczyk – założycielka

Emilia Czekała – założycielka

Grzegorz Kaczmarek – założyciel

Roch Kaczmarek – założyciel

Katarzyna Marcysiak – założycielka

Joanna Czerwińska

Robert Hamernik

Aleksandra Jankowska

Konrad Kamiński

Daniel Kaszubowski

Maciej Korczyński

Beata Kościałkowska

Justyna Kowalska

Karolina Landowska-Dach

Aleksandra Maćkowiak

Katarzyna Matuszak

Jagoda Owczarska

Mirosława Pawłowska

Michał Przybysz

Alina Rybka

Anna Sobieraj – Betlińska

Łukasz Sołtys

Krystyna Stepczyńska – Szymczak

Natalia Stokłosa

Tomasz Stosik

Hanna Strach

Marcin Strzyżewski

Pola Szymczak

Beata Ślefarska

Monika Wiłkość-Dębczyńska

Monika Wolan