MODrzewiacy
Stowarzyszenie MODrzew to grupa osób z różnych środowisk, która świadoma jest tego, jak ważne są drzewa i przyroda w mieście. Wśród nas są eksperci o wykształceniu przyrodniczym, osoby ze znajomością przepisów i prawa czy takie, które specjalizują się w fotografii czy komunikacji. W czasie wolnym łączymy siły i robimy wszystko, by w Bydgoszczy (i nie tylko) wycinano i/lub niszczono jak najmniej drzew i aby rzeczywiście wpływać na podejmowane w ich temacie decyzje.
- interweniujemy
- inwentaryzujemy
- zachwycamy się przyrodą Bydgoszczy i okolic
- rozmawiamy – edukujemy – pokazujemy dobre praktyki
- tworzymy mapę wycinek i nasadzeń
Zachęcamy do dołączania! Szczegóły TUTAJ
Zarząd
Marzena Błaszczyk – przewodnicząca zarządu
Społeczniczka z głową niekończących się pomysłów. Nikt jej nie wmówi, że „się nie da”. Z szeroką wiedzą z zakresu przepisów zawsze wie, jakie pismo wysłać i do kogo się zwrócić. Członkini Rady Działalności Pożytku Publicznego na lata 2023-2026. Pracuje w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Emilia Czekała – wiceprzewodnicząca zarządu
Z zawodu muzyk, konferansjerka, dyrektorka Orkiestry Symfoników Bydgoskich, z pasją angażuje się w ochronę drzew. Jako kreatywna dusza odpowiada za komunikację i większość naszych social mediów. Oprócz naszego stowarzyszenia, działa także w klubie Rotary Bydgoszcz Stare Miasto (prezydentura kadencji 2022-2023).
Łukasz Sołtys – wiceprzewodniczący zarządu
Z wykształcenia biotechnolog, chemik, z zamiłowania wielbiciel przyrody, Certyfikowany Inspektor Drzew. Jest pasjonatem drzew, zarówno miejskich, jak i tych rosnących w lasach. Jego oczkiem w głowie jest Puszcza Białowieska. Z zapałem przyswaja nową wiedzę przyrodniczą i doświadcza natury. Jest naszym administratorem aplikacji do inwentaryzacji drzew. Czas dla stowarzyszenia poświęca najchętniej podczas pracy w terenie.
Eksperci – przyrodnicy
dr hab. Katarzyna Marcysiak
Na co dzień pracuje na Wydziale Nauk Biologicznych na UKW w Bydgoszczy. W 2003 obroniła doktorat w Instytucie Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, w 2015 uzyskała habilitację w Instytucie Botaniki Polskiej Akademii Nauk. Członkini stowarzyszenia KAWKA.
dr inż. Maciej Korczyński
Architekt krajobrazu, botanik, dr inż. nauk rolniczych, emerytowany nauczyciel akademicki. Autor dokumentacji obiektów przyrodniczych (rezerwatów przyrody, obszarów Natura 2000), ekspertyz w zakresie inwentaryzacji obiektów przyrodniczych i oceny oddziaływania na nie inwestycji. Przygotował projekty terenów zieleni (między innymi park miejski w Barcinie, arboretum Ogrodu Botanicznego w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku, park miejski w Pile). Opublikował prace naukowe z zakresu synantropizacji flory i zbiorowisk roślinnych.
Natalia Stokłosa
Z wykształcenia biolożka, klasyfikatorka grzybów, Certyfikowana Inspektorka Drzew. Przez 10 lat pracowała na UKW w Bydgoszczy na Wydziale Nauk Przyrodniczych (aktualnie: Wydział Nauk Biologicznych). Kocha grzyby: zbierać, oznaczać, a także jeść. Stale poszerza swoją wiedzę w tym zakresie. W ramach swojej działalności prowadzi, m.in. inwentaryzacje mykologiczne na terenie całego kraju.
Michał Przybysz
Z wykształcenia leśnik, który jak nikt inny potrafi opowiadać o przyrodzie z najprawdziwszym zamiłowaniem. Przewodnik wycieczek przyrodniczych w Klubie Podróży Horyzonty. Od 20 lat prowadzi wyprawy po najdzikszych i najpiękniejszych miejscach Polski, Europy, a czasem w odleglejszych zakątkach świata. Certyfikowany Inspektor Drzew.
mgr inż. Pola Szymczak
Botaniczka, absolwentka obecnej Politechniki Bydgoskiej. Na co dzień pracuje w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” jako edukatorka i przewodniczka Ogrodu Botanicznego. Dodatkowo prowadzi warsztaty edukacyjne o zaletach bioróżnorodności w przyrodzie i dzikich roślinach jadalnych. Wykonuje również inwentaryzacje przyrodnicze m.in. dla inwestorów budowlanych.
dr inż. Krystyna Szymczak
Botaniczka, ekolożka, dr inż. Nauk Rolniczych, wieloletnia nauczycielka akademicka. Obecnie na emeryturze. Stworzyła autorski projekt Akademia Natura, w ramach którego w trakcie wykładów i warsztatów, akademicką wiedzę botaniczną przekuwa na botanikę kulinarną, leczniczą, urodową. Pokazuje nieznane lub niedoceniane walory roślin rosnących dziko, często tuż obok nas.
Marek Czerlik
Absolwent Polskiej Szkoły Dendrologii i Arborystyki z Bielska Białej, ukończył studium podyplomowe na uniwersytecie poznańskim z zarządzania ryzykiem w otoczeniu drzew. Poszczycić się może także europejskim certyfikatem arborystycznym European Tree Worker , a także VETcert’em – to ogólnoeuropejski program certyfikacji dla specjalistów zajmujących się drzewami weterańskimi i sędziwymi. O jego poczynaniach możecie poczytać na Fanpage’u Drewne Ludki.
CZŁONKINIE I CZŁONKOWIE NASZEGO STOWARZYSZENIA
Józef Herold – pomysłodawca, założyciel
Marzena Błaszczyk – założycielka
Emilia Czekała – założycielka
Grzegorz Kaczmarek – założyciel
Roch Kaczmarek – założyciel
Katarzyna Marcysiak – założycielka
Marek Czerlik
Joanna Czerwińska
Aleksandra Jankowska
Dominika Kiss-Orska
Maciej Korczyński
Beata Kościałkowska
Justyna Kowalska
Karolina Landowska-Dach
Aleksandra Maćkowiak
Katarzyna Matuszak
Jagoda Owczarska
Mirosława Pawłowska
Michał Przybysz
Alina Rybka
Łukasz Sołtys
Krystyna Stepczyńska – Szymczak
Natalia Stokłosa
Tomasz Stosik
Hanna Strach
Marcin Strzyżewski
Pola Szymczak
Beata Ślefarska
Przemysław Świetlik
Monika Wiłkość-Dębczyńska