Lasy są wspólne – Aktywni Obywatele (Fundusz Krajowy)
Lasy są wspólne – ruchy i organizacje mają prawo współdecydować! Wraz z Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot oraz Lasami i Obywatelami realizujemy projekt, który jest odpowiedzią na postulaty tysięcy Polaków.
80% lasów w Polsce to własność publiczna, a 75% obywateli chce zmniejszenia obszaru na którym wycina się drzewa. Polskie prawo pozwala jednak ignorować głos społeczeństwa w sprawie zarządzania publicznymi lasami. Uwagi składane w konsultacjach społecznych Planów Urządzenia Lasu (PUL), dokumentów określających prowadzenie gospodarki leśnej, nie są wiążące a co za tym idzie znaczna większość z nich jest ignorowana. Mimo tego, że obywatele i obywatelki formalnie mają prawo do dostępu do wymiaru sprawiedliwości w kwestiach dotyczących środowiska, decyzje zatwierdzające PUL nie podlegają zaskarżeniu w sądach administracyjnych, nawet wtedy gdy w sposób oczywisty łamią prawo.
Celem projektu realizowanego w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, a wdrażanego wspólnie przez Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot, Fundację Lasy i Obywatele oraz Stowarzyszenie MODrzew, jest zwiększenie udziału społeczeństwa w decydowaniu o publicznych lasach. Aby go zrealizować podejmiemy działania na poziomie lokalnym, krajowym i UE.
Przeprowadzimy monitoring zaangażowania samorządów w podejmowaniu decyzji o publicznych lasach i przeanalizujemy regulacje prawne dotyczące lasów miejskich. Na tej podstawie opracujemy dobre praktyki współpracy i zainicjujemy spotkania samorządów ze stroną społeczną zwiększając udział społeczeństwa w decydowaniu o lasach miejskich oraz zaangażowanie samorządów w decyzje o lasach publicznych.
Przeanalizujemy jakie uwagi i wnioski dotyczące gospodarki leśnej wnosi strona społeczna. Monitoring przeprowadzimy korzystając z prawa dostępu do informacji publicznej. W przypadku odmowy udzielenia informacji, wystąpimy na drogę sądową, co pomoże w wyegzekwowaniu informacji oraz usprawni procesy dostępu do informacji o lasach. Analiza pozyskanych informacji posłuży do wypracowania modeli i dobrych praktyk rozwiązywaniu sporów dotyczących zarządzania lasami.
Będziemy monitorować procesy legislacyjne i prawne poziomu UE dotyczące zarządzania lasami i podejmować działania rzecznicze mające na celu włączenie do procedowanych regulacji zapisów zwiększających udział społeczeństwa w decydowaniu o lasach. Pomoże to wzmocnić ramy prawne udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji o lasach.
Wypracowane schematy działania i mocniejsze ramy prawne zwiększą wpływ organizacji zajmujących się ochroną lasów na decydowanie o publicznych lasach.
Lider projektu – Pracownia na rzecz wszystkich istot
Partner projektu – Lasy i Obywatele
Artykuły dotyczące projektu:
- Wpływ nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym na sytuację lasów 30 listopada, 2023
- Koalicja na rzecz lasów i przyrody – zapraszamy 27 listopada, 2023
- Raport z monitoringu praw i procedur regulujących lasy w zarządzie innym niż Lasy Państwowe 22 czerwca, 2023
- Lasy i prawo wodne 12 czerwca, 2023
- Lasy i przepisy kolejowe 5 czerwca, 2023
- Lasy gminne, miejskie, spółek komunalnych – czy możemy mieć na nie wpływ? 28 maja, 2023
- Las i prawo lotnicze 21 maja, 2023
- Kiedy las jest lasem? 17 maja, 2023
- Niedocenione lasy, zapomniany ZACHEM i 2ha zielono-niebieskiej infrastruktury 24 kwietnia, 2023
- Czy las na Kapuściskach musiał zostać wycięty? 20 marca, 2023
- Przełomowy wyrok w sprawie lasów 2 marca, 2023
- Zdecyduj, gdzie będzie las społeczny 2 grudnia, 2022
- Bydgoska bomba ekologiczna i znaczenie roślin i drzew dla jej rozbrojenia 14 listopada, 2022
- Lasy w Bydgoszczy – między przyrodą a miastem 22 lutego, 2022
- Podpisaliśmy apel do Komisji Europejskiej 8 lutego, 2022
- Lasy w Bydgoszczy – rozpoczynamy dyskusję 1 lutego, 2022
- Nasze uwagi do Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Żołędowo 27 grudnia, 2021
- O dębie 11 grudnia, 2021
- Lasy są wspólne – realizujemy kolejny projekt! 30 listopada, 2021