Aktualności,  BDR 2023,  Bydgoskie Drzewo Roku,  Bydgoszcz

Laudacja na cześć dębu Jeremiego

Początek wiosny uczciliśmy odsłaniając 22 marca 2024 r. tabliczkę Bydgoskiego Drzewa Roku 2023. W mini-uroczystości wzięły udział osoby zgłaszające drzewa do konkursu, przedstawicielka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej oraz nasi członkowie.

Dąb szypułkowy (Quercus robur) rośnie na Zboczu Fordońskim wznoszącym się nad pradoliną Wisły. Liczy 305 cm obwodu i wyróżnia się charakterystyczną, poszarpaną przez wiatry koroną.

W trzecim konkursie na Bydgoskie Drzewo Roku dąb został zgłoszony niezależnie od siebie przez dwie osoby. Zgłoszono ponad 30 drzew. W finałowym głosowaniu otrzymał 932 głosy, czym ustanowił rekord w historii naszego plebiscytu.

Dąb jest pomnikiem od 2011 r. Swoje imię otrzymał na cześć Jeremiego Przybory – poety, autora tekstów niezapomnianych piosenek, twórcy Kabaretu Starszych Panów, który spędził dzieciństwo w leżącym nieopodal majątku i do końca życia zachował duży sentyment dla tej okolicy.

Według ustaleń bydgoskiego archeologa Roberta Grochowskiego, dąb rośnie w miejscu dawnej fortecy rycerskiej typu motte. Zapewne należała ona do dziedzica ówczesnego majątku. Z kolei fordońska legenda łączy drzewo z dębem, pod którym  cesarz Francji, Napoleon Bonaparte obserwował przejście swoich wojsk przez Wisłę w 1812 roku, podczas wyprawy na Moskwę.

W 2023 roku obchodzono 50. rocznicę przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. Cieszymy się, że w tym wyjątkowym roku drzewo rosnące w Fordonie wygrało w naszym konkursie. Warto wybrać się na spacer w te okolice i w jego cieniu podziwiać widoki.

Z zawodu muzyk, konferansjerka, dyrektorka Orkiestry Symfoników Bydgoskich, z pasją angażuje się w ochronę drzew. Jako kreatywna dusza odpowiada za komunikację i większość naszych social mediów. Oprócz naszego stowarzyszenia, działa także w klubie Rotary Bydgoszcz Stare Miasto (prezydentura 2022-2023).