Aktualności,  Bydgoszcz

Odbetonujmy skwer Leszka Białego

Pod koniec października Józef Herold przedstawił w piśmie do Prezydenta Rafała Bruskiego propozycję utworzenia Ogrodu Świata na skwerze Leszka Białego. O pomyśle napisała również bydgoska Gazeta Wyborcza

Z pisma do prezydenta:

Trwa dyskusja na temat Pomnika Tysiąclecia przy skwerze Leszka Białego. Usunąć go czy zostawić? Wydaje się, że problem jest wtórny. Najpierw należałoby zdecydować się jak ta duża powierzchnia śródmiejska może być atrakcyjnie zaprojektowana dla bydgoszczan. Proponuję tam stworzenie OGRODU ŚWIATA. Bydgoszcz słynie z parków i zieleni śródmiejskiej. Jesteśmy metropolią zieleni. Tego nigdy nie za dużo. W OGRODZIE ŚWIATA mogłyby rosnąć najbardziej popularne gatunki drzew z Azji, Europy, obu Ameryk. Np.: dąb czerwony kanadyjski, orzech włoski, świerk syberyjski, metasekwoja chińska, cyprys amazoński itd. (Oczywiście tylko te, które mogłyby rozwijać się w naszym klimacie, a jest ich sporo). Sadzić mogliby je wybitni sportowcy, artyści, nobliści z tych krajów. Oprócz jeszcze jednego miejsca do spacerów, OGRÓD ŚWIATA miałby też walor edukacyjny. Młodzież mogłaby się uczyć biologii na świeżym powietrzu i żywym przykładzie. PR dla Bydgoszczy – tylko pozytywny. Media, nie tylko polskie, relacjonowałyby każde nowe drzewo. Wówczas Pomnik Tysiąclecia, bez betonozy, odnowiony, mógłby stać w centrum. A po latach „utonąłby” wśród drzew rosnących nieopodal.

Stowarzyszenie MODrzew popiera pomysł odbetonowania skweru. Jesteśmy również za zachowaniem pomnika. Podoba nam się pomysł zaangażowania do sadzenia drzew w Bydgoszczy znanych osób z całego świata. Poza drzewami, na skwerze mogłyby znaleźć się także krzewy oraz kwiaty. Wykorzystując planowaną budowę zbiornika retencyjnego, miasto powinno wyremontować pomnik oraz dostosować wejścia na skwer do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (od 3 maja i Markwarta mamy schody bez podjazdu). A Wy jak widzicie to miejsce?