Aktualności,  Przygarnij drzewo

Przygarnij drzewo – dziękujemy!

  • Pod koniec października odbyła się druga odsłona naszej akcji “Przygarnij drzewo”.
  • Dzięki otwartości i życzliwości Archiwum Państwowego w Bydgoszczy udało się łącznie uratować ponad 130 małych i 11 większych drzew. Dziękujemy!
  • Ile trzeba wydać by przesadzić średniej wielkości drzewo?

We wtorek 27.10.2020 udało się w końcu przeprowadzić drugą część naszej akcji. W końcu, bo wcześniej plany pokrzyżowała epidemia. Osoby przygarniające drzewa trzy razy praktycznie z dnia na dzień dowiadywały się o zmianie terminu – to również wpływało na ich plany i było z pewnością uciążliwe – dziękujemy im za cierpliwość i wyrozumiałość.

Na początku wytypowaliśmy 18 większych drzew. Po pierwszej weryfikacji, ze względów technicznych zostało ich 16 (dwa okazały się za duże do przesadzenia). Ostatecznie udało się przesadzić 11 drzew.

Łącznie koszty naszej akcji wyniosły 3851,40 zł. Oznacza to, że za wykopanie, zabezpieczenie i przetransportowanie jednego drzewa do osoby przygarniającej drzewo zapłaciliśmy średnio 350 zł. Warto pamiętać, że poza tymi wydatkami, pozostają jeszcze koszty związane z pielęgnacją, podlewaniem i nawożeniem drzew, a te będą ponosić przygarniający. 

Dziękujemy też wszystkim, którzy wsparli naszą akcję przekazując pieniądze na nasze działania. Bez Was nie udałoby się tego zrobić!

O czerwcowej odsłonie można przeczytać w tekście Przygarnij drzewo! – podsumowanie akcji.  

Ps. Mieliśmy sporo zapytań odnośnie kosztów przesadzania dużych drzew. Przypominamy, że sam proces przesadzenia to już drobiazg. Ważna jest pielęgnacja – nie tylko po, ale i PRZED. Największe szanse na przetrwanie mają drzewa, które są także odpowiednio przygotowane do przesadzenia, a ich korzenie są obkopywane już od 3 lat przed planowanym przesadzeniem. Jeśli więc jest taka możliwość, warto zadbać o to jak najszybciej, aby zwiększyć szansę drzewa na przeżycie.