Bydgoszcz z lasami społecznymi
Trwa II Ogólnopolska Narada o Lasach (ONoL). Podczas pierwszego dnia obrad Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło informację o utworzeniu lasów społecznych na terenie pięciu aglomeracji w całym kraju, w tym w Bydgoszczy i Torunia na obszarze 14 024 ha. Nie wiadomo jednak jaki dokładnie obszar obejmą i gdzie będzie ograniczona gospodarka leśna.
Podczas prezentacji minister poinformowała, że lasy o wiodącej funkcji społecznej wyznaczono na obszarze 78 100 ha w aglomeracjach: Bydgoszcz-Toruń, Katowice, Wrocław, Kielce i Warszawa. Ministerstwo wskazało też, że w tych aglomeracjach „osiągnięto konsensus”. Ze zdziwniem przyjęliśmy tę informację. Nie wiemy też dlaczego nie wyznaczono lasów społecznych w innych miastach, w których toczył się proces.
W Bydgoszczy, w odróżnieniu od zespołów pracujących w innych miastach, odbyły się tylko dwa spotkania robocze podczas których członkowie zespołu mogli przedstawiać swoje propozycje. Spotkania odbyły się w dniach 1-2 października, następnie nastąpił długi okres ciszy. W dniu 18 października przesłano nam raport cząstkowy. Następnie nasze stowarzyszenie upubliczniło raport, wysłało informację prasową i poprosiło o zgłaszanie uwag. Mieliśmy na to wszystko czas do 23 października – taki deadline wyznaczyły nam Lasy Państwowe. W tym terminie przekazaliśmy nasze uwagi. Pomimo naszej mailowej prośby nikt nie przesłał nam raportu końcowego, który za pośrednictwem wojewody był przekazywany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Nie opublikowano też raportu na stronie lasyspoleczne.lasy.gov.pl, ani innych materiałów z naszych spotkań. Z kolei w aktualnościach znajdziemy tylko informację o spotkaniu inaugurującym proces. Tymczasem inne zespoły spotykały się po 4-5 razy, a we Wrocławiu wydłużono prace. Lepsza jest też informacja dostępna na temat prac innych zespołów.
Na ten moment nie wiemy jakie obszary w okolicach Bydgoszczy będą lasami o dominującej funkcji społecznej. Na jakich terenach zostanie wyłączona gospodarka leśna, gdzie będzie ograniczona i zmodyfikowana. Nie wiemy czy uwzględniono postulaty składne przez nas w trakcie prac zespołu i te zgłoszone do raportu. Nie wiemy też jaka część z obszaru 14 024 ha dotyczy okolic Bydgoszczy. Nie czujemy się poważnie potraktowani ani przez Lasy Państwowe, ani przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Wczoraj podczas ONoL pokazano także harmonogram działań dotyczący lasów społecznych na 2025 rok.
- Działania organizacyjne
- Analiza wyników pilotażu i przygotowanie szczegółowych wytycznych dla wyznaczania lasów społecznych (do 31.03.2025).
- Działania legislacyjne
- MKiŚ: Realizacja zmian legislacyjnych w celu wzmocnienia ochrony lasów społecznych (do 31.12.2025).
- DGLP: Wprowadzenie wewnętrznych regulacji dotyczących zasad wyznaczania lasów społecznych, w tym opracowanie nowych zarządzeń (do 31.12.2025).
- Działania w aglomeracjach z konsensusem
- Rozpoczęcie ustanawiania lasów społecznych w miastach, gdzie osiągnięto kompromis co do lokalizacji (do 31.01.2025)
- Przekazanie wytycznych Lasom Państwowym dotyczących zasad gospodarki leśnej w lasach społecznych na podstawie wyników prac zespołów aglomeracyjnych i ekspertów (do 31.03.2025).
- Analiza wytycznych przez RDLP i nadleśnictwa oraz uzgodnienie z MKiŚ planu ich wdrożenia (do 30.06.2025).
- Rozpoczęcie wprowadzania zmian w Planach Urządzania Lasu zgodnie z uzgodnionym planem (do 31.12.2025).
- Działania w aglomeracjach bez konsensusu
- Analiza wyników konsultacji oraz wypracowanie planu dalszych działań na rzecz wyznaczenia lasów społecznych w miastach, gdzie nie osiągnięto kompromisu (do 31.03.2025).
Źródło:
EDIT 28.11.2024 r.
W dniu 28.11.2024 r. o godz.15:18 otrzymaliśmy maila od RDLP w Toruniu z pismem o następującej treści:
Toruń, dnia 28.11.2024 r.
Zn. spr.: ZH.722.1.2024Członkowie Zespołu
ds. lasów o wiodącej funkcji
społecznej wokół miast
Bydgoszcz i ToruńSzanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że raport z pilotażowego, uspołecznionego procesu dotyczącego lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miast Bydgoszcz i Toruń, zainicjowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, został przekazany przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego do Ministerstwa Klimatu i Środowiska bez uwag. W związku z tym przesyłam Państwu raport w wersji ostatecznej. Dokument jest dostępny pod poniższym linkiem.Serdecznie zapraszam także na spotkanie podsumowujące prace Zespołu, które odbędzie się w formie zdalnej we wtorek, 3 grudnia 2024 roku o godzinie 17:00. Aby dołączyć do spotkania, proszę skorzystać z poniższego linku.
Dziękuję za Państwa zaangażowanie w realizację tego ważnego projektu i liczę na Państwa obecność podczas spotkania.
Z poważaniem
z upoważnienia
Mikołaj Ziemblicki
Zastępca Dyrektora ds. Zrównoważonej
Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji
Lasów Państwowych w Toruniu/podpisano elektronicznie/