Jak nie informować o wycince?
Ostatnio mieszkańcy ul. Bohaterów Kragujewca w Bydgoszczy otrzymali od Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani” informację dotyczącą planowanej inwestycji, obejmującej budowę nowej wiaty śmietnikowej, powiększenie powierzchni parkingowej oraz wycinkę trzech drzew. Takiego pisma, jeszcze nie widzieliśmy. Jest to doskonały przykład pokazujący jak nie informować o planowanej wycince.
Zgodnie art. 83 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, zanim spółdzielnia złoży wniosek o pozwolenie na wycinkę drzew, jest zobowiązana poinformować mieszkańców o swoich planach w sposób „zwyczajowo przyjęty”. Komunikat taki powinien nie tylko umożliwić rzeczywisty dostęp do informacji o planowanych działaniach, ale także zapewniać mieszkańcom co najmniej 30 dni na zgłaszanie uwag. Dopiero po upływie tego terminu wniosek o wycinkę może zostać złożony.
W przypadku wspomnianego pisma brakuje informacji o możliwości zgłaszania uwag dotyczących wycinki drzew, jak również o wyznaczeniu 30-dniowego terminu na ich zgłoszenie. Brak tych elementów może utrudnić mieszkańcom wyrażenie opinii na temat planowanej wycinki oraz zgodne z prawem zgłaszanie uwag.
Co więcej, ankieta dołączona do pisma wydaje się być nieco… hmm… sugestywna. Pytanie w ankiecie brzmi: „Jestem za wykonaniem nowej wiaty śmietnikowej z jednoczesnym powiększeniem terenu, na którym parkują samochody. TAK/NIE”. Tak sformułowane pytanie łączy kwestie wycinki drzew i powiększenia parkingu z budową wiaty śmietnikowej, co może wprowadzać mieszkańców w błąd i sprawiać, że wycinka drzew nie jest odpowiednio wyeksponowana. Mieszkańcy mogą odczytać pytanie jako odnoszące się wyłącznie do kwestii śmietnika i parkingu, co może wpływać na obiektywność odpowiedzi.
Sprawdziliśmy w rejestrach decyzji dotyczących usunięcia drzew i krzewów czy pod adresem, gdzie planowana jest inwestycja złożono wniosek o wycinkę drzew. Z informacji opublikowanych Biuletynie Informacji Publicznej Bydgoszczy wynika, że taki wniosek nie wpłynął.
W związku z tym przygotowaliśmy pismo do Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani”. Z pismem można zapoznać się pod tym linkiem.
Źródło:
Pismo rozesłane do mieszkańców