Aktualności,  Baza wiedzy,  Bydgoszcz

Na wakacyjnym szlaku

Wakacje powoli dobiegają końca. Przedstawiamy kilka propozycji na bliższe i dalsze wypady w okolicach Bydgoszczy. Wszystkie miejsca łączą piękne i ciekawe drzewa.

Aleje pomniki przyrody

Aleja dębowa przy drodze Laskowice – Krąplewice

Niestety z roku na rok jest ich coraz mniej. Nie służą im remonty, nie sprzyjają inwestycje. Często przejeżdżamy przez nie, zupełnie nie zwracając na nie uwagi. Jeżeli ktoś ma czas zachęcamy, żeby odwiedzić gminy Lniano i Jeżewo, bo tam czekają na nas:

  • aleja pomnik przyrody – dęby przy drodze powiatowej 1046C- Laskowice – Krąplewice – kiedyś 464 dębów szypułkowych, 20 klonów zwyczajnych, 16 klonów jaworów [część została wycięta w tym roku]
  • aleja pomnik przyrody – wzdłuż drogi Lniano-Mszano – aleja przydrożna na którą składa się 408 lip drobnolistnych, 35 klonów zwyczajnych,17 klonów jaworów,
  • aleja pomnik przyrody – przy drodze Laskowice – Jeżewo – 61 lip drobnolistnych oraz 23 kasztanowce zwyczajne

Warto wiedzieć: w starych dębach i klonach jaworach można spotkać znajdującą się pod ścisłą ochroną pachnicę dębową. Zobacz nasz filmik o pachnicy >>>

Drzewa, na które warto zwrócić uwagę: klony jawory rosnące niedaleko stacji benzynowej (Oska 20)

Czas wycieczki: dojazd z Bydgoszczy: samochód ok. 1h. rower 3h (można też podwieźć rower pociągiem do Laskowic). Obok cmentarza przy drodze 1046C można zostawić samochód na parkingu i przyjrzeć się pomnikowym drzewom z bliska. Uwaga – Google określa tę drogę jako DW239.

Źródliska

Fot. Michał Mielewczyk
Na ścieżce Ku źródliskom. Fot. Michał Mielewczyk

Piękne o każdej porze roku, latem z najbardziej bujną zielenią. Koniecznie do zobaczenia przed rozpoczęciem budowy S-10. Do samych źródlisk dojdziemy czarnym szlakiem z leśniczówki w Małych Rudach lub ścieżką edukacyjną. Atrakcję stanowi przede wszystkim las mieszany, rzadki w naszym regionie zdominowanym przez bory sosnowe.

Drzewa, na które warto zwrócić uwagę: lipy, olsy. Na wschód od kładki rośnie skupisko robinii akacjowych (kto by się ich spodziewał w środku lasu)

Czas wycieczki: dojazd z Bydgoszczy: samochód ok.25 min, rower 1h.  Spacer: 2h

Warto wiedzieć: można przedłużyć wycieczkę o pobliski rezerwat borów sosnowych w Łażynie.

Jesiony i sad w Chrystkowie

Chata menonicka w Chrystkowie

Mennonici zawędrowali do nas z Fryzji i Niderlandów. Ceniono ich za wiedzę na temat melioracji, osiedlali się wzdłuż Wisły i jej dopływów. W Chrystkowie nieopodal Wisły stoi chata mennonicka z końca XVII wieku. Przy niej – potężne jesiony. Na terenie gospodarstwa znajduje się sad, w którym rosną stare odmiany jabłoni, nieuprawiane w dzisiejszych czasach na większą skalę. Znajduje się tu jabłoń landsberska, krótkonożka królewska, ananasówka, bursztynówka, cytrynówka, gołąbek, koralik, maślak, rajskie jabłuszko czy rarytas i wiele wiele innych. Dodatkową atrakcję stanowi kłoda czarnego dębu, który rósł ponad tysiąc lat temu. Znaleziono ją podczas pogłębiania Wisły nieopodal Gniewu. 

Drzewa, na które warto zwrócić uwagę: jesiony rosnące obok chaty

Czas wycieczki: dojazd z Bydgoszczy: samochód 40 minut, rower: 2,5 h –  zwiedzanie chaty i sadu – od 1h do 2h. 

Dodatkowe atrakcje: krowa Irenka i jej cielątko Izydorek, owce, pasieka

Krajobraz Doliny Dolnej Wisły

Takie cuda rosną przy polnych ścieżkach

W okolicach Strzelec Dolnych warto nacieszyć się pięknym krajobrazem Doliny Dolnej Wisły. Rozległym polom towarzyszą jeszcze szpalery wierzb, a nad Wisłą spotkamy topole, olsze i niestety coraz częściej klony jesionolistne, które wypierają rodzime gatunki. W niektórych miejscach spotkamy prawdziwe olbrzymy. Ciekawym uzupełnieniem będzie również spacer w okolicach Jaskini Bajka, gdzie dominują buki.

Drzewa, na które warto zwrócić uwagę: soliterowe topole, wierzby przy polnych drogach

Czas wycieczki: dojazd z Bydgoszczy: samochód 30 minut, rower: 1,5h  spacer: od 1h do 2h

Dęby w Olenderskim Parku Etnograficznym

Największy dąb ma 477 cm obwodu

Od kilku lat w Wielkiej Nieszawce działa park etnograficzny poświęcony w całości Mennonitom. Na cmentarzu, który jest częścią parku można zobaczyć kilka wiekowych i potężnych dębów, o rozłożystych koronach i malowniczo ukształtowanych konarach. Niestety poza dębami i kilkoma towarzyszącymi im klonami wielu drzew nie zobaczymy. Obok jednego z gospodarstw posadzono sad. 

Drzewa, na które zwrócić uwagę: dęby rosnące po zachodniej stronie cmentarza

Czas wycieczki: dojazd z Bydgoszczy: samochód: 40 minut, rower: 2h zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego: 1-1,5h

Dodatkowe atrakcje: ogród zielny i kwiatowy

Najstarszy dąb w Polsce

Tak przyjemnie zacienionymi alejkami można pospacerować w przypałacowym ogrodzie

Wycieczka do Rogalina to już wyprawa poza nasze województwo, trzeba dojechać na południe od Poznania. Na terenach zielonych należących do pałacu, a jednocześnie będących częścią Rogalińskiego Parku Krajobrazowego znajduje się duże skupisko dębów. Największy z nich – dąb Rus mierzy ponad 9 m obwodu, a naukowcy potwierdzili jego wiek na 800 lat, co czyni go najstarszym dębem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Inne pomnikowe dęby to Edward oraz Czech i Lech. Przed pałacem znajduje się piękna aleja kasztanowa. Z kolei w ogrodach pałacowych pospacerujemy alejkami porośniętymi grabami. 

Drzewa, na które warto zwrócić uwagę: pięknie przystrzyżone lipy w ogrodzie

Czas wycieczki: dojazd z Bydgoszczy: samochód 1,5h (wszystko zależy od natężenia ruchu na odcinku Bydgoszcz-Szubin), zwiedzanie od 2h do 6h

Dodatkowe atrakcje: zwiedzanie pałacu, powozowni, kolekcja malarstwa. Dzieciom najbardziej podobają się górki z których można zbiegać w stronę malowniczo rozlewającej się Warty.