Jak inwentaryzować z nami drzewa?
Dołącz do społecznej inwentaryzacji drzew. Dodaj drzewa w swojej okolicy i pomóż tworzyć mapę drzew w Bydgoszczy.
Zastanawiacie się jak inwentaryzować z nami drzewa?
Krótki filmik na ten temat można zobaczyć tutaj: https://drzewa.radom.pl/media/film.mp4
Instrukcja krok po kroku
- Zgłoś się do nas po login i hasło na zielonomi@modrzew.org.pl Potrzebujemy Twojego imienia i nazwiska oraz adresu e-mail.
2. Warto ściągnąć sobie aplikację, która pozwoli nam dokładniej określić lokalizację. Polecamy Status GNSS [LINK DO APLIKACJI]
Po włączeniu aplikacji czekamy aż znajdzie kilkadziesiąt satelitów, obracamy telefon w różnych kierunkach – pomoże to później w oznaczeniu dokładnej lokalizacji drzewa. W zależności od tego gdzie jesteśmy czasem wystarczy jedna kalibracja, czasem trzeba ją powtarzać. Zawsze należy kontrolować na mapie, czy rzeczywiście telefon dokładnie określa lokalizację.
3. Wejdź na stronę drzewa.bydgoszcz.pl , zjedź w dół i kliknij w: „WOLONTARIUSZ strefa dla wolontariatu”. Zaloguj się.
4. Kliknij w Menu po lewej stronie, a następnie w „Spis drzew”
5. Kliknij w „+dodaj nowe”
WAŻNE! Zawsze zaczynamy od lokalizacji! Inaczej dane przepadną.
6. Kliknij: „Lokalizacja na mapie”, kliknij w miejsce, gdzie jest drzewo, które chcesz wprowadzić – jeśli jesteś na miejscu sprawdź czy kółko dobrze pokazuje Twoją lokalizację (jeśli nie – wróć do GNSS i ponownie skalibruj), jeśli już wiesz, gdzie jest drzewo kliknij tam i umieść pinezkę. Dopiero jak będzie pinezka kliknij: „pobierz lokalizację”. Automatycznie przeniesie Cię do karty drzewa, a dane lokalizacyjne będą już wpisane.
7. Wpisz gatunek (wybierz z listy)
Jeśli nie masz pewności wpisz NIEZNANY (w kolejnych krokach trzeba będzie dodać odpowiednie zdjęcia – drzewa, liści+owoców, kory, na których podstawie nasi eksperci będą rozpoznawać w późniejszym czasie gatunek drzewa)
8. W rubryce Miejsce wybierz ulicę, przy której jest drzewo (lub do której jest najbliżej). Nie musisz podawać dokładnego adresu.
9. Zmierz drzewo na wysokości 130cm i przy samej ziemi, na wysokości 5cm. Podaj wymiary.
Jeśli na wysokości 130cm drzewo jest rozgałęzione, w rubryce 130cm wpisz obwód największej gałęzi, a w rubryce Suma pozostałych obwodów pni wpisz resztę wymiarów (ich sumę).
10. W rubryce Opis wpisz wszystko, co może mieć znaczenie dla drzewa: obecność dziupli, jemioły (dużo jej czy mało?), choroby, obecność grzyba, gniazda, chodzące po nim mrówki lub inne żyjątka, czy rośnie na skarpie, czy jest mocno pochyłe? A jeśli znasz historię drzewa – również możesz ją tam wpisać.
Kliknij ZAPISZ.
11. Dopiero po zapisaniu danych podstawowych pojawi się opcja dodawania zdjęć. Wejdź w zakładkę „Obraz drzewa”, kliknij w zieloną ikonkę z aparatem. Masz dwie opcje: wybrać zdjęcie z galerii lub zrobić nowe (które później nie zapisze Ci się w galerii w telefonie)
Zdjęcie liścia warto zrobić tak, by były widoczne także owoce drzewa. Pomoże nam to zweryfikować poprawne określenie gatunku drzewa przy zatwierdzaniu wpisu.
Zdjęcie kory warto dodać, gdy jest na niej coś odbiegającego od normy lub gdy potrzebujemy pomocy w określeniu gatunku.
Dane szczegółowe uzupełniamy tylko wtedy, gdy mamy wystarczającą wiedzę na temat danego drzewa.
Jeśli w trakcie wpisywania drzewa napotkaliście na jakieś trudności lub brakuje w naszej instrukcji jakiejś ważnej informacji będziemy wdzięczni za feedback – piszcie do nas na zielonomi@modrzew.org.pl.