Aktualności,  Bydgoszcz

„Zielone projekty” zgłoszone do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

Głosowanie na projekty w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego rozpoczęło się 2 listopada i potrwa do 30 listopada do godziny 12.00. Poniżej przedstawiamy zestawienie projektów, które dotyczą szeroko rozumianej zieleni miejskiej, przyrody, zwiększenia bioróżnorodności. Projekty które uzyskają największą liczbę głosów zostaną wpisane do budżetu miasta na 2024 rok. Ochoczo zachęcamy do udziału w głosowaniu.

PROJEKTY OSIEDLOWE

Bartodzieje

520 – Skwer przy Bałtyckiej, róg ulic Bałtycka / Bartosza Głowackiego
Opis:
Skwer : dosadzić krzewy ozdobne wieloletnie, posadzić kwiaty wieloletnie i cebulowe. Na środku zaprojektować klomb z fontanną lub oczkiem wodnym – dostęp wody dla ptaków, jeży, dzikich kotów. Skwer udostępnić dla osób starszych i mieszkańców, żeby w zaciszu pod osłoną koron drzew w upalne dni mogli sobie na ławeczkach posiedzieć z pieskiem i spotkać się z sąsiadami, poczytać, odpocząć. Ustawić dużo ławeczek do siedzenia, stoliki do gry w szachy, warcaby. Nie projektować placu zabaw dla dzieci. Monitoring i wieczorne patrole policji lub straży miejskiej żeby na ławeczkach nie rozsiedli się bezdomni i amatorzy trunków i innych wyskokowych substancji.

Błonie

621 – Uporządkowanie terenu zielonego pomiędzy budynkami Kasprzaka 2, Okrzei 4 i budynkiem BSB,
teren pomiędzy budynkiem Okrzei 4, Kasprzaka 2, żłobkiem i terenem Bankowych Systemów Bezpieczeństwa
Opis:
Uporządkowanie terenu pomiędzy budynkami Okrzei 4, Kasprzaka 2 i budynkiem Bankowych Systemów Bezpieczeństwa. Wycięcie starych krzewów i dokonanie nowych nasadzeń krzewów (różnorodne i odporne na suszę). Wysadzenie cebul wieloletnich, posadzenie drzew szt.2  np. (kasztan kanadyjski) niskopiennych z osłonką i 3 letnią pielegnacją. Stworzenienie na połowie terenu łąki kwietnej. Postawienie tablicy informacyjnej jakie dokonano nasadzenia z ich opisem.

Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto

231 – Kontynuacja rewitalizacji Parku Jagiełły, Park przy ul. Jagiellońskiej przed NOT
Opis:
Koszt rewitalizacji Parku jest zdecydowanie większy jak przyznana kwota w poprzednim budżecie obywatelskim. Chciałbym aby to był Park Marzeń  a nie tylko trawniki z ławeczkami.

Czyżkówko

129 – Zielone płuca przy ul. Filtrowej na Czyżkówku, ul. Filtrowa 30, 32, 34, 36 do ul. Kazimierza Jurgi – odcinek wzdłuż nowo wybudowanego chodnika. Skwer przy pętli autobusowej linii 51 i 83 przy ul. Filtrowej
Opis:
Nasadzenie drzew lub krzewów ozdobnych wzdłuż chodnika przy nowo wybudowanych blokach SIM oraz rewitalizacją skweru przy pętli autobusowej 51 i 83. Obok chodnika jest niezagospodarowany pas ziemi wzdłuż nowo wybudowanego chodnika.

Leśne

362 – Ścieżka edukacyjna pachnąca łąka  ,”Myślęcinek” Leśny Park Kultury I Wypoczynku
Opis:

Ścieżka edukacyjna  dla dzieci i dorosłych  z możliwością poszerzania wiedzy o  przyrodzie a jednocześnie dobra zabawa i relaks  we  wspaniałych okolicznościach przyrody

Osowa Góra

644 – Drzewa przy placu zabaw na ul. Kanarkowej, Plac zabaw przy ul. Kanarkowej
Opis:
Zasadzenie drzew przy placu zabaw na ul. Kanarkowej. Na placu zabaw brakuje cienia, drzewka z czasem dały by przyjemną ochłodę.

Piaski

537 – Rewitalizacja Parku Św.Wojciecha, Ulica Drzycimska
Opis:
Dalsza rewitalizacja Parku, nowe nasadzenia, ławeczki, kosze, oświetlenie, pieszo ścieżki, naprawa istniejącej sceny. Stworzenie miejsca do wypoczynku dla mieszkańców.

Tatrzańskie

55 – Skwer Mariampolski, ul. Podgórze
Opis:
Budowa skweru rekreacyjnego dla mieszkańców. Wyposażonego w elementy do ćwiczeń, stoły do gry w szachy i warcaby oraz chińczyka, elementy zabawowe dla najmłodszych, ławeczki do odpoczynku oraz altanę chroniącą przed deszczem i słońcem. Zagospodarowanie terenu w liczne nasadzenia nowej roślinności z trawiastym dywanem oraz obeliskiem.

Wyżyny

178 – Skwer Małej Łąki II-etap, Teren zielony między ulicą Glinki, a Bohaterów Kragujewca
Opis:
„Skwer Małej Łąki II-etap – realizacja zgodnie z istniejącym projektem. Skwer Małej Łąki jest urokliwym miejscem zlokalizowanym w otoczeniu wielu domów jedno i wielorodzinnych. Miejsce to pozwala zrelaksować się każdemu mieszkańcowi Wyżyn po ciężkim dniu pracy. Projekt skweru przewiduje nasadzenie wielu nowych roślin iglastych. Dzięki temu miejsce to będzie miało oryginalny i niepowtarzalny charakter. W tak urokliwym miejscu, wiele gatunków ptaków znajdzie dla siebie schronienie.  II-etap obejmuje wykonanie dodatkowych nasadzeń oraz Łąki kwietnej.”

211 – Park kieszonkowy, Magnuszewska Glinki
Opis:
Teren zielony rozjeżdżony przez samochody na rogu ulic Magnuszewskiej Glinki    Realizacja parku kieszonkowego.  Nowe nasadzenia, ścieżki,  urządzenia rekreacyjne, ławki. Realizacja do kwoty.

288 – Jerzykownik, Skwer Małej Łąki
Opis:
Jerzykownik jest budowlą nawiązującą kształtem do dawnych gołębników słupowych. Obiekt ma wysokość 7 metrów i 24 miejsca lęgowe przeznaczone dla jerzyków. Celem powstawania jerzykowych wież jest ochrona tych sympatycznych ptaków, które tracą miejsca lęgowe w trakcie remontów, przede wszystkim termomodernizacji budynków. Według szacunkowych wyliczeń jeden dorosły osobnik w ciągu doby może zjeść nawet kilkanaście tysięcy owadów, z czego połowę stanowią dokuczliwe dla człowieka komary i meszki. Takie budowle tworzy Ochrona Przyrody USSURI.

 

MIKROPROJEKTY OSIEDLOWE

Bartodzieje

266 – Piękna i kolorowa, łąka kwietna! Utworzenie łąki na skrzyżowaniu ulic Bałtyckiej i Kołobrzeskiej, Zieleniec przy skrzyżowaniu ulic Bałtyckiej i Kołobrzeskiej
Opis: Założenie łąki kwietnej na zieleńcu u zbiegu ulic Bałtyckiej i Kołobrzeskiej. Obszar ten nadaje się doskonale na łąkę kwietną ponieważ posiada sporo dobrze naświetlonej powierzchni.  Dlaczego warto zrobić tu łąkę kwietną? Łąki kwietne działają dla środowiska:
– zwiększają bioróżnorodność (zarówno roślinną jak i wśród owadów)
– zwiększają retencję wód opadowych
Łąki kwietne są dobre też dla nas:
– kwitnące na wiele barw kwiaty cieszą oko
– dobrze utrzymana łąka kwietna wpływa pozytywnie na obniżanie temperatury powietrza
Zróbmy razem łąkę kwietną! – W ramach projektu zostanie zorganizowane społeczne sadzenie łąki kwietnej

Flisy

423 – Piękna i kolorowa, łąka kwietna! Tworzenie łąki na obszarze zieleni między Bronikowskiego, a Kanałem, Zieleniec między ul. Bronikowskiego, a Kanałem Bydgoskim.
Opis:
Założenie łąki kwietnej na zieleńcu przy ul. Bronikowskiego i Kanale Bydgoskim Obszar ten nadaje się doskonale na łąkę kwietną ponieważ posiada sporo dobrze naświetlonej powierzchni.  Dlaczego warto zrobić tu łąkę kwietną? Łąki kwietne działają dla środowiska:
– zwiększają bioróżnorodność (zarówno roślinną jak i wśród owadów)
– zwiększają retencję wód opadowych
Łąki kwietne są dobre też dla nas:
– kwitnące na wiele barw kwiaty cieszą oko
– dobrze utrzymana łąka kwietna wpływa pozytywnie na obniżanie temperatury powietrza
Zróbmy razem łąkę kwietną! – W ramach projektu zostanie zorganizowane społeczne sadzenie łąki kwietnej (jeśli będzie to możliwe)

Górzyskowo

578 – Żywopłotowy azyl ciszy, Kwartał między ulicami Leszczyńskiego, Halicką, Ustrzycką.
Opis:
Wedle map, jest to obszar starego cmentarza. Wstyd, że parkują tam obecnie auta. Warto cały ten teren nasadzić na obrzeżach działki żywopłotem liściastym, który stworzy dzieciom miejsce do wspólnego przebywania, w izolacji od hałasu, kurzu miejskiego. Z biegiem lat z żywopłotu może powstać zielona brama. Do tego czasu, kilka wejść jako przerwa w nasadzeniach. Dostawienie dwóch ławek naprzeciw siebie, aby dzieci socjalizowały się twarzą w twarz

Leśne

426 – Łąka kwietna i oczko wodne. Leśny Park Kultury i Wypoczynku obok ścieżki  prowadzącej do punktu widokowego.
Opis:
Łąka kwietna ma  powstać jako kolejne uatrakcyjnienie  ścieżki prowadzącej do punktu widokowego.  Na początku tego założenia krajobrazowego znajduje się  Sad Społeczny powstały w ramach BBO.  Główne prace przy nim zakończą się w czerwcu 2023 . Zostały wykonane także  nowe nasadzenia ze środków własnych oraz fundatorów wzdłuż  całej ścieżki prowadzącej do punktu widokowego. Łąka kwietna stanowić będzie domknięcie całości . W tym momencie mamy postawione  trzy hotele dla owadów, tablicę edukacyjną o roślinach miododajnych, ale póki co rośliny te można podziwiać jedynie na zdjęciach.  Małe oczko wodne zapewni wodę do podlewania roślin  a także stanie się  poidełkiem dla zwierząt.

515 – Nowe nasadzenia drzew, Osiedle Leśne
Opis:
Nasadzenia nowych drzew, aby zachować na kolejne lata piękno i klimat Osiedla Leśnego. Miejsca nasadzeń według ustaleń Zarządcy Dróg – ulice, skwery, Park Harcerstwa.

778 – Leśne rabaty kwiatowe, Kwartał między Zaświat/Powstańców Warszawy przy cmentarzu ewangelickim
Opis:
Na działkach miejskich utworzył się dziki parking. Nikt nie płaci za miejsca postojowe, gleba pozbawiona roślinności stała się piachem, który z deszczami spływa na jezdnię. Trzeba przestrzeń spulchnić, posadzić byliny i znak zakazu zatrzymywania się. Piach spływający na jezdnię jest także zagrożeniem poślizgu.

Łęgnowo

337 – Kwiatowa wyspa, Wysepka zlokalizowana przy ul. Hutniczej, przy przejściu dla pieszych, doprowadzająca do przystanku tramwajowego oraz pobliskiego lasku.
Opis:
Mikroprojekt osiedlowy zakładający obsadzenie istniejącej wysepki wieloletnimi roślinami. Wysepka zlokalizowana jest przy przejściu dla pieszych przy ul. Hutniczej (wzdłuż domków jednorodzinnych).  Kiedyś rosły na niej kwiaty i rośliny niskopienne. W tej chwili roślinność uschła, a sama wysepka jest zaniedbana.

Osowa Góra

257 – Ozdobne trawy, tulipany i żonkile wokół tężni solankowej    , Tężnia solankowa przy ul. Wielorybiej
Opis:
Obsadzenie  trawnika wokół tężni wieloletnimi  roślinami cebulowymi a także  wieloletnimi trawami ozdobnymi.

Wilczak – Jary

378 – Budki dla owadów, Park przy 5 śluzie
Opis:
Budowa budek dla owadów

PROJEKT SPOŁECZNY

428 – Wspólne sadzenie krzewów i bylin miododajnych, LPKiW Myślęcinek okolica punktu widokowego.
Opis:
Projekt przewiduje wspólne sadzenie krzewów miododajnych i bylin z dziećmi klas 6 do 8 . Zajęcia odbywać się będą w  ramach dwóch rund jesiennej i wiosennej. Nasadzenia zostaną wykonane ta terenie obecnie będącym ugorem pozbawionym roślin ważnych dla ekosystemu. Podczas takiej aktywnej lekcji  będą poruszone kwestie związane ze zmianami klimatu, tworzeniem bioróżnorodności, zagrożeniami związanymi z roślinami inwazyjnymi oraz efektywnego zarządzania wodą.  Ogrody stają się ważną częścią środowiska naturalnego dlatego warto uczyć się o nich już od najmłodszych lat . Edukacja ekologiczna tworzy  nadzieję na to ,że następne pokolenia zostawią świat w lepszym stanie niż go zastały