Aktualności,  Bydgoszcz

Jak radzą sobie drzewa przy Rondzie Kujawskim?

Pod koniec lipca przyjrzeliśmy się dokładnie drzewom nasadzonym przy Rondzie Kujawskim i Rondzie Bernardyńskim. Drzewa były sadzone po realizacji inwestycji rozbudowy linii tramwajowej i przebudowie rond.  W ramach nasadzeń zastępczych w 2021 roku miało zostać posadzonych w tej części miasta 636 drzew liściastych.

Usunięte drzewa

Do 29 lipca br., kiedy oglądaliśmy drzewa, usunięto co najmniej 15 drzew:
– głóg pośredni przy Solskiego,
– 3 wiązowce  południowe na wysokości Tucholskiej,
– 4 platany klonolistne w okolicach przystanku tramwajowego na rondzie,
– 2 kasztanowce zwyczajne na rondzie Kujawskim,
– 4 czeremchy rosnące nieopodal Zielonych Arkad,
– wiśnię piłkowaną przy Rynku Zbożowym

Sucho

Ze względu na bardzo suchy marzec i kwiecień oraz wysokie temperatury w ostatnim czasie wiele drzew wykazuje oznaki suszy. Naszym zdaniem wymagają więcej wody. Są to przede wszystkim: 3 klony polne rosnące nieopodal Chołoniewskiego, czeremcha zwyczajna przy Kujawskiej nieopodal stacji benzynowej. W złym stanie jest 8 grabów Fastigiata, jedyny z czterech posadzonych wiązowców południowych. Łącznie naliczyliśmy ponad 40 drzew w złym stanie (do tej puli nie wliczamy platanów rosnących przy Wojska Polskiego).

Źle z platanami

Źle się mają platany rosnących wzdłuż torowiska przy ul. Wojska Polskiego. To drzewa sadzone końcem maja ubiegłego roku – było wtedy gorąco. Platany źle wyglądały już w ubiegłym roku. Pisaliśmy o tym w tekście Co dalej z drzewami przy Rondzie Kujawskim? Cztery w tym roku zostały już usunięte. Część z nich, gdyby poświęcić im odpowiednią ilość czasu i uwagi mogłaby być uratowania. Powinny zostanać wymienione w ramach gwarancji. Będziemy o to pytać urząd miasta i ZDMiKP.

Pielęgnacja

Plastikowy śmieć zaplątany w koronę drzewa

Część drzew wymaga odpowiedniego wyprowadzenia gałęzi i przyszłych konarów, ukształtowania korony. Najlepiej zrobić to teraz, póki jest to proste do zrobienia. W części przypadków chodzi o usunięcie krzyżujących się ze sobą gałęzi. W niektórych przypadkach, trzeba usunąć posusz, wyznaczyć nowy przewodnik. Ważna jest też kwestia wycinania odrostów z tzw. podkładki. Siedem drzew jest pochylonych – to skutek jeszcze zimowych wichur. Na koronach niektórych zaplątane są śmieci.

Co dalej?

Będziemy monitorować nasadzenia. Skierujemy też pismo by zapytać co dalej z platanami i drzewami, które zostały usunięte. Zawnioskujemy też o inwentaryzację powykonawczą, ponieważ nie wszędzie to, co w terenie zgadza się planem nasadzeń. Plany można zobaczyć po kliknięciu w linki:

Zieleń – arkusz 1.pdf

Zieleń – arkusz 2.pdf

Zieleń – arkusz 3.pdf

Drzewa 29 lipca 2022 r. oglądali: dr inż. Maciej Korczyński, Łukasz Sołtys i Marzena Błaszczyk