Aktualności,  Petycje

Zaopiekujmy się drzewami w trakcie remontów

Apelujemy do prezydenta o wprowadzenie standardów dotyczących ochrony drzew podczas inwestycji. Brak ochrony drzew w trakcie remontów, to jedna z głównych bolączek zgłaszanych nam przez mieszkańców miasta. Zachęcamy wszystkich do podpisania petycji w tej sprawie [LINK].

Co chcemy zrobić?

Chcemy przekonać władze miasta do wprowadzenia standardów opieki nad drzewami w czasie inwestycji. Często podczas prac budowlanych drzewa nie są odpowiednio zabezpieczone. Widzimy to my, widzicie też i wy, przesyłając do nas zgłoszenia z prośbą o interwencję. Najczęściej dotyczą nieprawidłowego składowania materiałów budowlanych, zaśmiecania terenu w trakcie prac lub uszkodzenia drzew przez pojazdy budowy. 

Dlaczego?

Składowanie ciężkich materiałów, parkowanie, manewrowanie sprzętem w tzw. rzucie korony drzewa prowadzi często do zagęszczenia gleby. Warto wiedzieć, że skutki uszkodzenia drzewa powstałe podczas inwestycji są często przez parę lat niewidoczne, zwłaszcza jeżeli mają związek z zagęszczeniem gleby czy uszkodzeniem korzeni. Zaniedbania podczas prac budowlanych często wynikają z niewiedzy firm i osób prowadzących inwestycję. Zabezpiecza się głównie pień, często zapominając o najbardziej wrażliwej części drzewa – korzeniach znajdujących się tuż pod powierzchnią ziemi. Standardy wprowadzone jako prawo lokalne będą pełnić podwójną rolę: będą wskazówkami dla prowadzących prace oraz będą edukować o roli drzew w mieście.

Czy gdzieś wprowadzono takie standardy?

Tak. Standardy działają we Wrocławiu. Zostały tam wprowadzone zarządzeniem Prezydenta Miasta w 2019 r.  Podobne wytyczne opracowano także w Tychach.

Jak mogę pomóc?

Przydatne linki

Karty informacyjne do standardów ochrony drzew w Inwestycjach Wrocławia

Wstęp

1. Organizacja placu budowy

2. Monitoring drzew na placu budowy

3. Ogrodzenie Strefy Ochronnej Drzew

4. Ochrona gleby przed zagęszczeniem i zanieczyszczeniem

5. Ochrona korzeni

6. Ochrona pni

7. Ochrona koron drzew

8. Podniesienie poziomu/obniżenie poziomu gruntu

9. Prace budowlane w Strefie Ochronnej Drzew

10. Nawierzchnie w systemie korzeniowym drzew

11. Budowle w Strefie Ochronnej Drzew

12. Projektowanie i zagospodarowanie terenu w SOD

TABLICE

Zarządzenie Prezydenta Wrocławia w sprawie ochrony drzew i rozwoju terenów zieleni Wrocławia

Treść Zarządzenia – 1217/19