Przygarnij drzewo!
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy przygotowuje się do budowy nowej siedziby. W miejscu inwestycji rośnie wiele drzew. Część z nich zostanie zachowana i będzie ozdobą przyszłej siedziby. Część niestety będzie musiała zostać wycięta, ponieważ rośnie na terenie, gdzie stanie przyszły budynek.
Co chcemy zrobić?
We wtorek 12 maja dzięki uprzejmości archiwum odwiedziliśmy działkę i dokonaliśmy oceny drzew. Część nadaje się do przesadzenia i w związku z tym będziemy poszukiwać dla nich nowego domu. Chcemy premiować miejsca ogólnodostępne: tereny spółdzielni, wspólnot, szkoły, parafie, w dalszej kolejności tereny z ograniczeniami: tereny firm, tereny prywatne. Ponieważ przesadzenie i transport dużego drzewa jest kosztowny, będziemy premiować także instytucje i firmy, które będą w stanie pokryć koszty związane z całą operacją.
Powodzenie całej akcji zależy od wielu czynników: kondycji i lokalizacji drzewa na działce, technicznych możliwości podjechania do niego, funduszy niezbędnych na pokrycie kosztów przesadzenia i transportu oraz znalezienia lokalizacji, w której drzewom będzie dobrze
Jakie drzewa poszukują domu?
Drzew będzie 16, z czego kilka naprawdę dużych (dęby szypułkowe i topola biała). Pierwotnie wytypowaliśmy 18, ale okazało się, że można przesadzić tylko te, które mają do 100 cm w obwodzie.
Jakie są wymagania?
O drzewo trzeba będzie zadbać, zwłaszcza na początku, nim się zaaklimatyzuje i dostosuje. W miejscu, gdzie będzie sadzone drzewo nie mogą przebiegać instalacje wod-kan, ciepłownicze, gaz itp.
Co mogę zrobić?
Chcesz się włączyć? Zapytaj swoją spółdzielnię, wspólnotę, zaprzyjaźnioną firmę lub po prostu napisz nam o miejscu, w którym Twoim zdaniem drzewa mogłyby się czuć dobrze. Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie mailowo na adres: zielonomi@modrzew.org.pl
Czy drzewa uda się ocalić?
To, czy dane drzewo uda się ocalić, będzie zależeć od tego, czy uda się znaleźć odpowiednie miejsce, pieniądze na przesadzenie i transport oraz czy będzie to technicznie wykonalne. Jesteśmy w kontakcie z firmą ogrodniczą, w przyszłym tygodniu będziemy robić wizję lokalną i sprawdzać jak wygląda dostęp do poszczególnych drzew – czy maszyny dadzą radę podjechać, żeby móc bezpiecznie załadować drzewa. Wtedy też poznamy wycenę usługi i zostanie uruchomiona zbiórka w internecie.
Jakie drzewa będą przesadzane?
- topola czarna
- topola biała (2 szt.)
- głóg jednoszyjkowy (2 szt.)
- dąb szypułkowy (5 szt.)
- klon pospolity (2 szt.)
- topola osika
- topola osika
- jesion wyniosły (2 szt.)
- bez czarny (duży krzew)
Ich obwody wynoszą od 12 do 94 cm!
Na terenie przyszłego archiwum znajduje się też wiele mniejszych sadzonek różnych gatunków. One także mogą zostać rozdysponowane wśród chętnych, zwłaszcza że wiąże się z nimi znacznie mniej przeszkód logistycznych czy finansowych.
Czy ktoś już próbował to robić?
W Bydgoszczy możemy być pierwsi. Niektóre miasta np. Gdynia budując na terenach miejskich przesadzają drzewa do parków, na skwery itp. Dlaczego te działania są takie istotne?
Pamiętajmy – by odtworzyć drzewo, które ma 30 lat, potrzeba 30 lat!