Aktualności

Bydgoskie drzewa – nasza inwentaryzacja w nowej odsłonie

W zeszłym roku do liczenia drzew na Wyspie Młyńskiej, Starym Mieście, bulwarach nad Brdą wykorzystywaliśmy narzędzia Google. Od tego roku będzie nam łatwiej – ruszamy z aplikacją Bydgoskie drzewa (drzewa.bydgoszcz.pl). Pod tym adresem znajduje się narzędzie do społecznej inwentaryzacji drzew opracowane przez społeczników z Radomia. 

Baza danych w naszym nowym narzędziu jest zgodna z wytycznymi Open Trees – światowej mapy drzew – drzewa z Polski, w tym z Bydgoszczy, pojawią się na mapie światowej, jeżeli zinwentaryzowanych zostanie co najmniej 10 tysięcy drzew.

Moduł inwentaryzacyjny zawiera atlas drzew dostępny dla wszystkich zalogowanych wolontariuszy ze zdjęciami pokroju, kory i liści drzew. Dodatkowo drzewa, których wolontariusz nie jest pewny, można oznaczyć jako nieznane i zostawić do decyzji eksperta. Poza modułem do inwentaryzacji i mapą pojawi się za jakiś czas możliwość zgłaszania problemów przez mieszkańców i baza wiedzy o drzewach.

O twórcach rozwiązania

Narzędzie opracowano w ramach Projektu Obywatelskiego „Radomskie Drzewa”. Jak mówi Waldemar Bukalski – wolontariusz, administrator i autor bazy danych:

Od początku kładliśmy nacisk na łatwe i szybkie wprowadzanie drzew do bazy aby ułatwić pracę Wolontariuszy, nasi programiści zadbali o dedykowane serwery, budowę specjalnej bazy danych, wykonanie części administracyjnej dla naszych Wolontariuszy i stronę internetową widoczną dla wszystkich zainteresowanych. Czas pokazał, że istnieje duże zainteresowanie naszą aplikacją dzięki czemu zmieniliśmy nazwę projektu na „Polskie drzewa”. Chcemy zaprezentować zinwentaryzowane drzewa w  polskich miastach na ogólnopolskiej mapie umieszczonej w domenie drzewa-polska.pl. Poza sezonem wegetacyjnym, pracujemy nad Leksykonem Drzew w którym chcemy zaprezentować gatunki drzew występujących w Polsce oraz przedstawimy proste metody ich rozpoznawania. Niejako przy okazji projektu wdrażamy inicjatywę powstania w naszym mieście „Skwerów Edukacyjnych” z nowymi nasadzeniami drzew rodzimych. Pierwszy skwer powstanie na terenach Parku Ustronie.