Aktualności,  BDR 2023

Bydgoskie Drzewo Roku – jak głosować?

Rozpoczynamy głosowanie na Bydgoskie Drzewo Roku. Na wybrane drzewo w naszym konkursie można głosować do końca września.

Konkurs Bydgoskie Drzewo Roku został zorganizowany po raz trzeci, po raz drugi odbywa się pod patronatem prezydenta Bydgoszczy. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o wartości i roli drzew w mieście. Do końca lipca można było zgłaszać najpiękniejsze, najbardziej ulubione i najciekawsze drzewa rosnące na terenie Bydgoszczy. W tym roku do konkursu zgłoszono 29 drzew. Finałowa dziesiątka została wyłoniona przez komisję 9 sierpnia. W jej skład weszli członkinie i członkowie naszego stowarzyszenia, zaprosiliśmy także Bognę Rybacką – Ogrodnika Miejskiego Bydgoszczy oraz Justynę Rak z SARP Bydgoszcz. 

Tak jak i w ubiegłych latach osoby oceniające wybierały 10 drzew ze wszystkich zgłoszonych kandydatur. Każdy mógł przyznać dziesięciu wybranym drzewom od 1 do 10 punktów. Wśród pomników przyrody i drzew dojrzałych w tym roku do konkursu zgłoszono również dwa uschnięte drzewa – zrobiły to dwie osoby niezależnie od siebie [więcej na ten temat tutaj]. 

Obrady komisji miały burzliwy przebieg. Ponieważ regulamin konkursu nie wykluczał zgłaszania suchych drzew, nie było podstaw do ich  skreślenia z konkursu. W związku z tym wszystkie zgłoszone drzewa podlegały ocenie komisji. Tak jak pisaliśmy w zaproszeniu do udziału w konkursie – każde zgłoszone drzewo ma szanse powalczyć o tytuł Bydgoskiego Drzewa Roku. 

Ostatecznie w finałowej dziesiątce konkursu znalazły się następujące drzewa:

1. Kasztanowiec zwyczajny – ul. Krakowska/bulwar nad Brdą

2. Brzoza brodawkowata – ul. Modrzewiowa

3. Lipa drobnolistna – ul. Leszczyńskiego 126

4. Bożodrzew gruczołowaty – ul. Jagiellońska 3

5. Dąb szypułkowy – Park Centralny

6. Robinia akacjowa – ul. Wileńska/ Chrobrego

7. Dąb szypułkowy – Rondo Grunwaldzkie

8. Dąb szypułkowy – ul. Macieja Rataja

9. Platan klonolistny – ul. Zygmunta Augusta 3

10. Klon srebrzysty – ul. Kopernika 1 

By zagłosować w konkursie należy wejść na stronę bydgoskiedrzeworoku.pl. Na stronie znajdują się informacje o drzewach i ich opisy. Można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail. W ostatnim tygodniu głosowania liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa zostanie ukryta aż do momentu ogłoszenia wyników konkursu, które nastąpi 10 października w Międzynarodowym Dniu Drzewa.