Czy będziemy współdecydować o lasach?
Podczas konferencji prasowej w dniu 8 sierpnia wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała przedstawił założenia reformy planów urządzania lasów, której celem jest włączenie mieszkańców oraz zwiększenie kontroli społecznej nad lasami. Nie ma jeszcze dostępnego projektu, poniżej krótko opisujemy przedstawione dziś propozycje.
Reforma ma opierać się na trzech głównych filarach:
- Partycypacji społecznej
- Ochronie przyrody
- Jasnych procedurach
Partycypacja
Reforma zakłada zwrócenie nadzoru nad planami urządzenia lasów obywatelom, realizując tym samym obietnice wyborcze i odpowiadając na społeczne oczekiwania. Planowane jest zapewnienie możliwości szerokiej partycypacji społecznej na każdym etapie planowania i sporządzania Planów Urządzenia Lasu (PUL) oraz uproszczonych planów (UPUL) dla lasów komunalnych. Informacje o konsultacjach społecznych będą obowiązkowo publikowane w prasie, BIP oraz Internecie, a działania edukacyjne i informacyjne zostaną wzmocnione raportami z realizacji partycypacji. Konsultacje społeczne będą trwały co najmniej 30 dni i będą prowadzone w różnych formach, takich jak spotkania otwarte, panele eksperckie, warsztaty oraz spacery studyjne. W proces planowania mają zostać również włączone rady gmin, które staną się forum dyskusji o gospodarce leśnej oraz będą opiniować projekty planów.
Ochrona przyrody
Reforma wprowadza obowiązek przeprowadzania obligatoryjnej strategicznej oceny dla środowiska oraz uzyskania zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska przed zatwierdzeniem planu urządzania lasu. Nowe przepisy mają zapewnić większą przejrzystość procedur zatwierdzania planów, z jasno określonymi formami prawnymi, procedurami i kryteriami oceny przez ministra właściwego do spraw środowiska. Przewidziane są sankcje za naruszanie PUL oraz określenie zadań możliwych do wykonania bez zatwierdzonego planu.
Jasne procedury
Planowane jest przyspieszenie procedur zatwierdzania PULi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Każdy plan będzie musiał przejść strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko oraz uzyskać zgodę regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Organizacje społeczne będą mogły zwrócić się do sądu administracyjnego o kontrolę legalności PUL co jest wdrożeniem orzeczenia TSUE z 2023 roku.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/klimat/zwracamy-lasy-obywatelkom-i-obywatelom
Konferencja prasowa z dnia 8 sierpnia 2024 r.