Aktualności,  Inne

Łączy nas las!

21 marca 2021 lokalne inicjatywy działające w różnych miejscach Polski pragną w specjalny sposób zaakcentować Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowiony przez ONZ w 2012. Chcemy podkreślić wyjątkową społeczną, krajobrazową i przyrodniczą rolę lasów oraz zaznaczyć, że zarządzanie tymi terenami powinno być realnie konsultowane ze społeczeństwem.

Jak się włączyć?

  1. W weekend 20-21 marca koniecznie wybierz się na spacer do lasu. Zrób zdjęcie i opatrz je hasztagiem #WspólnyLas #Bydgoszczwlesie
  2. Weź udział w naszym wydarzeniu. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/279077703734813/
  3. Polub nasz fanpejdż – do 21 marca będziemy informować o tym jak można się włączyć w działania na rzecz naszych lasów. 
  4. Jednym z tych działań może być podpis lub udostępnienie informacji o petycji w sprawie ocalenia lasu na Miedzyniu: https://www.petycjeonline.com/petycja_o_ocalenie_lasu_na_miedzyniu

Organizacje biorące udział w akcji można zobaczyć na stronie wspolnylas.pl

Czego domagamy się w ramach akcji “Łączy nas las”?

  1. Zależy nam na priorytetowym traktowaniu funkcji społecznej i przyrodniczej w lasach ochronnych i podmiejskich, ochronie najlepiej zachowanych i najstarszych lasów oraz drzew o wymiarach pomnikowych.
  1. Jako obywatelki i obywatele chcemy mieć realny udział w podejmowaniu decyzji o lasach.

Las łączy

Jesteśmy lokalnymi inicjatywami z różnych miejsc w Polsce. Różnimy się, ale łączy nas las. To miejsce, gdzie chodzimy na spacery, opowiadamy dzieciom o przyrodzie, sami obserwujemy naturę i czerpiemy z niej energię i spokój. Lasy w pobliżu naszych miejscowości to nasze najbliższe otoczenie, dlatego dbamy o nie, gdy trzeba, sprzątamy, monitorujemy prowadzoną tam gospodarkę leśną, wnioskujemy o ochronę fauny, flory i fungi. Nasze lasy napawają nas dumą. Są dobrem wspólnym, należącym do nas wszystkich, także do kolejnych pokoleń i innych gatunków.

Las chroni

Czas pandemii uświadomił nam wszystkim, że kontakt z przyrodą ma zbawienny wpływ na jakość naszego życia. Potrzeba przebywania w zieleni stała się widoczna, ważna i masowa. Wyprawa do lasu, forma wypoczynku dostępna dla wszystkich, wzmacnia naszą odporność, obniża poziom stresu, regeneruje. W lesie stajemy się zdrowsi i szczęśliwsi. W ostatnim czasie wzrasta świadomość tego, jak ważna jest dzika przyroda. Kontaktu z nią będą potrzebować w przyszłości nasze dzieci i wnuki.

Lasy chronią nas też przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych, takimi jak susza, upał czy powodzie. Coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, że chroniąc lasy, tak naprawdę chronimy samych siebie.

Chcemy mieć wpływ na to, co dzieje się z lasem

Jako obywatelki i obywatele chcemy mieć wpływ na tak bliskie i ważne dla nas miejsce jak las. Lasy są wspólne, więc użytkowanie lasu odbywa się w naszym imieniu. Niepokoi nas to, co dzieje się z polskimi lasami: zwiększa się skala wycinek, zmniejsza powierzchnia starodrzewia i naturalnych lasów.

Drzewa są traktowane jako surowiec energetyczny. Nie chcemy, by naszym dobrem palono w elektrowniach: drzewa nie powinny być traktowane jako biomasa, bo ich wartość dla walki z katastrofą klimatyczną jest kluczowa. Nowe nasadzenia prowadzone przez Lasy Państwowe nie są w stanie zastąpić starych drzew. Silny i odporny las to las zróżnicowany wiekowo i gatunkowo z wartościowym dla ekosystemów martwym drewnem. Dlatego chcemy móc zabrać głos na temat tego, jak najlepiej chronić lasy dla nas i dla przyszłych pokoleń. Teoretycznie prawo gwarantuje nam możliwość udziału w decyzjach o lesie, lecz tylko raz na dziesięć lat, a i wtedy nasz głos często jest pomijany. W praktyce Lasy Państwowe, instytucja zarządzająca lasami w naszym imieniu, nie dopuszcza obywateli i obywatelek do współdecydowania o lesie. Konsultacje społeczne są w większości fasadowe, a pracownicy  Lasów Państwowych nie biorą pod uwagę zgłaszanych postulatów ochronnych. To musi się zmienić. Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy zabrać głos i współdecydować w tak ważnej dla nas wszystkich sprawie.