“Przygarnij drzewo” – druga odsłona. Możesz pomóc!
- Powracamy z drugą odsłoną naszej akcji “Przygarnij drzewo”
- By uratować większe drzewa przed wycinką potrzebujemy pieniędzy na ich wykopanie, zabezpieczenie i transport
- Możesz wesprzeć nasze działania: https://zrzutka.pl/ej4p7x
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy przygotowuje się do budowy nowej siedziby przy ul. Karłowicza. Działkę gęsto porastają drzewa. Część z nich zostanie zachowana i będzie ozdobą nowej inwestycji. Część niestety będzie musiała zostać wycięta, ponieważ rośnie na terenie, gdzie stanie przyszły budynek.
Co robimy teraz?
Jesteśmy w kontakcie z osobami, które gotowe są przygarnąć drzewa o większych rozmiarach. Znaleźliśmy firmę, która wykopie i zabezpieczy bryłę korzeniową drzew. I drugą – która drzewa przewiezie. Dodatkowo cała operacja wymaga zgrania z prowadzoną równocześnie wycinką drzew na działce.
By przeprowadzić wszystkie działania potrzebujemy ponad 3000 złotych. Tysiąc złotych uzbieraliśmy ze składek członkowskich i darowizn. Brakuje nam 2000 złotych.
Co wydarzyło się do tej pory?
Maj
Członkowie stowarzyszenia za zgodę archiwum w maju odwiedzili działkę. Ekspertka stowarzyszenia MODrzew, dr hab. Katarzyna Marcysiak dokonała oceny drzew, które nadają się do przesadzenia i dla których można poszukać nowego domu. Z większych drzew do przesadzenia zostało wytypowanych wstępnie 18 sztuk. Po pierwszej weryfikacji, ze względów technicznych zostało ich 16 (dwa okazały się za duże do przesadzenia).
Czerwiec
Zorganizowaliśmy akcję „Przygarnij drzewo”. Jej celem było uratowanie drzew, które nie zostały ujęte w inwentaryzacji projektowej wykonanej jesienią 2019 roku. Często kilkuletnie drzewa nie są uwzględniane w takich inwentaryzacjach – są po prostu za małe. Część samosiejek wykopaliśmy i rozdaliśmy chętnym mieszkańcom. Akcję nadzorowali specjaliści od jeży i ptaków, które zamieszkiwały działkę i w tym czasie zajmowały się odchowaniem młodych. Nie mogliśmy zakłócić ich spokoju, dlatego na działkę wstęp mieli wyłącznie nasi wolontariusze. Mieszkańcy przygarniający drzewa musieli cierpliwie czekać na swoje drzewo. Udało się ocalić 137 drzewek.
Dlaczego to takie ważne?
Zdajemy sobie sprawę, że przesadzanie dużych drzew to operacja bardzo skomplikowana i ryzykowna, a nie ma gwarancji, że drzewo w ogóle przyjmie się w nowym środowisku. Biorąc jednak pod uwagę fakt, jak ogromne znaczenie dla ekosystemu i jakości powietrza mają dojrzałe drzewa, a są to wartości wręcz nieporównywalne do małych sadzonek, chcemy by przeżyły jak najdłużej i nadal oczyszczały powietrze, ochładzały i nawilżały je w gorący dzień, dawały cień, chroniły przed hałasem, zatrzymywały deszcze przy nawałnicach, zapobiegały suszy i wreszcie koiły zmysły. W dobie kryzysu klimatycznego należy walczyć o każde drzewo i nasza akcja jest tego przejawem!