Aktualności,  Lasy są wspólne,  Projekty

Raport z monitoringu praw i procedur regulujących lasy w zarządzie innym niż Lasy Państwowe

Raport ma na celu zebranie wiedzy dotyczącej lasów, które znajdują się na terenie miasta lub gminy i nie są zarządzane przez Lasy Państwowe. Publikacja składa się z dwóch części – analizy przepisów prawa i opisu problemów dotyczących lasów na terenie gminy, z którymi mogą zetknąć się mieszkańcy czy organizacje działające na rzecz lasów i przyrody w swojej okolicy. 

Opisujemy krok po kroku jak pozyskać informacje, które mogą przydać się w działaniach na rzecz lasu. Niektóre rzeczy mogą być oczywiste dla aktywistek czy aktywistów, natomiast jest to wiedza, której często brakuje osobom, które po raz pierwszy mierzą się z nowym dla nich problemem. Podczas monitoringu analizowaliśmy także ustawy, które są wciąż przedmiotem prac parlamentu i nie zostały jeszcze uchwalone, ale w znaczący sposób mogą wpłynąć na lasy znajdujące się na terenie miasta. Częścią prezentowanych case studies są także nasze rekomendacje, które wynikają z naszych doświadczeń czy wewnętrznych dyskusji i będą stanowić podstawę planowanych działań rzeczniczych.

Towarzyszą im ścieżki postępowania – czyli propozycje działań, które można podjąć w danej sytuacji oraz wzory dokumentów – do pobrania z naszej strony pod linkiem https://www.modrzew.org.pl/wzory-dokumentow/  

W niektórych przypadkach odnosimy się także do lasów na terenie gminy zarządzanych przez Lasy Państwowe, gdyż splot przepisów wynikających z innych ustaw niż ustawa o lasach może mieć wpływ zarówno na lasy prywatne, lasy pozostające własnością gminy czy te zarządzane przez Lasy Państwowe i prowadzić do ich wycinki bez informowania o tym mieszkańców.

Piszemy także o tym, jak sposób procedowania prawa w Sejmie i Senacie może wpłynąć na lasy. Złe prawo prowadzi zarówno do zaniku rządów prawa, jak i pogarsza wpływ mieszkańców na decyzje dotyczące środowiska.

Dzięki niniejszemu projektowi udało nam się uzupełnić brakującą wiedzę i zbudować solidne podstawy do prowadzenia działań rzeczniczych – i tym chcemy podzielić się ze wszystkimi osobami zainteresowanymi tematem.

Zapraszamy do lektury!

Raport można zobaczyć i pobrać poniżej, a pod nim przedstawiamy infografiki z niektórymi zagadnieniami omawianymi w raporcie.

Raport z monitoringu praw i procedur regulujących lasy w zarządzie innym niż Lasy Państwowe