Aktualności,  Bydgoszcz,  Lasy są wspólne

Zdecyduj, gdzie będzie las społeczny

Trwają prace w Nadleśnictwie Bydgoszcz poświęcone lasom społecznym. We wtorek 13 grudnia br. o godz.17.00 zapraszamy do Hotelu City, ul. 3 maja 5 (sala B) na spotkanie, na którym wspólnie zastanowimy się, gdzie warto wyznaczyć tego typu lasy w zachodnio-południowej części Bydgoszczy. Chodzi o lasy znajdujące się w zarządzie Nadleśnictwa Bydgoszcz, a sąsiadujące z Miedzyniem, Prądami, Błoniem, Glinkami, Wyżynami, Kapuściskami i Łęgnowem.

Czym są lasy społeczne?

To lasy, gdzie gospodarka leśna jest ukierunkowana na utrzymanie walorów krajobrazowych lasu. Zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 58 z dnia 5 lipca 2022 r. takie lasy powinny zostać wyznaczone w bliskim lub bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych czy wzdłuż głównych szlaków, na których koncentruje się ruch rekreacyjny. Tam gdzie spacerujemy, uprawiamy sport lub bawimy się z dziećmi. Zarządzenie weszło w życie na początku września. Na razie prace z nim związane podjęło Nadleśnictwo Bydgoszcz, które zarządza lasami sąsiadującymi z zachodnio-południową częścią miasta (od północy lasami zarządza Nadleśnictwo Żołędowo).

Gdzie powstaną lasy społeczne?

Lasy Państwowe mają przygotowaną propozycję, którą zostanie przedstawiona podczas spotkania przez zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Bydgoszcz –  pana Przemysława Jurka. Chodzi o tereny położone w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli i miasta.

Co możesz zrobić?

Jeżeli korzystasz z lasów widocznych poniżej na mapie koniecznie przyjdź na spotkanie. Podczas wspólnej dyskusji i warsztatów, będziemy zastanawiać się, które tereny powinny zyskać status lasów społecznych. Wnioski z dyskusji spiszemy i przekażemy do Nadleśnictwa. Zależy nam, by największa część lasu, mogła zyskać miano lasu społecznego.

Dziękujemy za pomoc w organizacji Fundacji Lasy i Obywatele.

Spotkanie jest realizowane w ramach projektu „Lasy są wspólne, ruchy i organizacje mają prawo współdecydować” z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.