Zielone projekty w BBO
Na początku grudnia rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone i zakwalifikowane do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Potrwa do 30 grudnia 2021 roku. Wybraliśmy dla Was wszystkie te, które dotyczą rozwoju szeroko pojętej zieleni miejskiej, przyrody. Jest w czym wybierać. Poniżej zestawienie z podziałem na osiedla i kategorie. Niestety nie znaleźliśmy „zielonych projektów” dla wszystkich bydgoskich osiedli. Pamiętajcie jednak, że nie ma konieczności oddawania głosu na najbliższą Waszemu sercu lokalizację.
Głosowanie na BBO 2021
Numer 333
Osiedlowy, Bartodzieje
Zielone Bartodzieje
Osiedle Bartodzieje tereny miedzy blokami znajdującymi się wzdłuż ulicy Skłodowskiej-Curie numery parzyste i nieparzyste.
Wartość: 380 000 zł
Posadzenie łącznie 380 drzew z 3 letnim okresem pielęgnacji między blokami wzdłuż ulicy Skłodowskiej numery parzyste i nieparzyste. Cel: niwelowanie skutków „betonozy”związanej z nowymi inwestycjami, zapobieganie skutków ocieplania klimatu. Drzewa poprawiają jakość powietrza i dają przyjemny cień w czasie upałów.
Numer 435
Osiedlowy, Błonie
Rewitalizacja terenów zielonych
skwer przy ulicy 16 Pułku ułanów wielkopolskich
Wartość: 60 000 zł
„Dosadzenie drzew i innych krzewów w skwerze przy ulicy 16 Pułku ułanów wielkopolskich, tj. utworzenie zieleńca osiedlowego – ok. 60 tys. zł/200m2. Duża połać terenu jest nie zagospodarowana a w mieście brakuje terenów zielonych.”
Numer 518
Osiedlowy, Błonie
Plac zabaw w cieniu drzew – Park Kieszonkowy
Skwer im. Wł. Dunarowskiego, wokół istniejącego placu zabaw.
Wartość 180 000 zł
Istniejący na skwerze plac zabaw jest zlokalizowany w pełnym słońc, o żadnej porze dnia nie pada na niego cień dlatego jest rzadko wykorzystywany do zabawy w słoneczne dni. Aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo korzystania z niego proponuję otoczyć teren placu parkiem kieszonkowym. Kilka dodatkowych drzew i krzewów, pergole z pnącą roślinnością, dodatkowe ławki w cieniu, oraz zamiana najbardziej narażonego na wysuszenie fragmentu trawnika na niewielką wieloletnią łączkę kwietna poprawią mikroklimat tego zakątka i zapewnia konieczny cień. W pergolach dysze rozpylające wodną mgiełkę, Obok łąki tablica edukacyjna.
Numer 582
Osiedlowy, Glinki – Rupienica
Sprzątanie Świata z Czystą Puszczą Bydgoską #weź worek
Glinki, ul. Dąbrowa
Wartość 12 693 zł
Sprzatanie terenów leśnych w ramach akcji #weźworek. W wyznaczonych lokalizacjach zostaną wystawione samoobsługowe stacje z workami i rękawicami, każdy będzie mógł we własnym zakresie sprzątnąć las.
Numer 267
Osiedlowy, Górzyskowo
Miejski Punkt Elektroodpadów
Kossaka – przy placu zabaw (Obręb 0088 Działka 16/3)
Wartość 50 000 zł
Stawiamy na segregacje śmieci i ekologię – ułatwmy mieszkańcom wyrzucanie najbardziej niebezpiecznych dla środowiska śmieci. Projekt polega na postawieniu na osiedlu punktu odbioru drobnych elektrośmieci. Mieszkańcy będą mieli całodobowo możliwość zostawienia zużytych tonerów, telefonów, płyt CD-DVD, żarówek, baterii czy ładowarek. Obecnie pozostawienie elektrośmieci jest możliwe w pszokach oraz w niektórych centrach handlowych. – postawienie punktu – ok. 30 tys – roczny koszt obsługi – ok. 20 tys
Numer 124
Osiedlowy, Kapuściska
Zielone Kapuściska
„Obręb 0211, działka 16/22
Skwer pomiędzy falowcem Sandomierska 37 a blokami Baczyńskiego 13 i Baczyńskiego 13A”
Wartość 20 000 zł
Kapuściska były jednym z najbardziej zielonych osiedli w Bydgoszczy. Były. Masowe wycinki, ekspansja deweloperów, obumieranie drzew i wichury mocno przetrzebiły drzewostan. Zmieńmy to, zazieleńmy Kapuściska od nowa. Skwer obok deptaku w stronę kościoła to idealne miejsce na posadzenie drzew. Tym bardziej, że stał się on nielegalnym parkingiem. Chodnik i trawniki są notorycznie rozjeżdżane przez samochody. Zdecydujmy, czy wolimy pod oknami szum drzew i śpiew ptaków czy hałas i smród spalin. Projekt zakłada nasadzenie około 10 drzew z osłonkami.
Numer 285
Osiedlowy, Kapuściska
300 drzew dla osiedla Kapuściska
Działki miasta na terenie całego osiedla Kapuściska
Wartość 339 177 zł
Projekt „300 drzew dla osiedla Kapuściska” obejmowałby ścięcie jemioły z około 200 drzew na terenie osiedla oraz zasadzenie 100 drzew (głównie dębów, klonów, lip) w miejscach ustalonych wraz z Radą Osiedla Kapuściska. Od wielu lat jemioła rozwija się na drzewach osiedla w zupełnie niekontrolowany sposób, doprowadzając do masowego ich obumierania. Szczególny problem dotyczy terenów miasta, terenów będących w zarządzie ADM oraz terenów miejskich placówek szkolnych i wychowawczych. W ramach projektu usunięto by jemiołę z 200 drzew, wskazanych wspólnie z Radą Osiedla Kapuściska, Za resztę kwoty zaś zasadzono by 100 drzew i sfinansowano ich podlewanie w pierwszych latach po zasadzeniu.
Numer 578
Osiedlowy, Leśne
Akcja sprzątania terenów leśnych w ramach Czystej Puszczy Bydgoskiej #weź worek
Las Gdański
Wartość 12 693 zł
Weekendowa akcja sprzątania terenów leśnych w ramach akcji #weź worek Czystej Puszczy Bydgoskiej. W 3 lokalizacjach zostaną wystawione samoobsługowe stacje z workami na śmieci i rękawiczkami. Akcję będą obsługiwali wolontariusze.
Numer 10
Osiedlowy, Miedzyń-Prądy
Sadzimy drzewa nad Kanałem Bydgoskim.
Nabrzeża Kanału Bydgoskiego.
Wartość 120 000 zł
„Poprzez cykliczne dokonywanie nasadzeń aby stworzyć zielony ciąg rekreacyjny wzdłuż Kanału Bydgoskiego, w nawiązaniu do 1802 roku, kiedy to zasłużony dla Bydgoszczy Ernst Conrad Peterson zaczął tworzyć znany nam Park nad Starym Kanałem Bydgoskim.”
Numer 422
Osiedlowy, Miedzyń-Prądy
Park przy ulicy Widok
Działka 24/8 (obręb 0050), 63/12 i 151/12 (oba obręb 0047)
Wartość 213 481 zł
Projekt zakłada utworzenie ścieżki spacerowo-rowerowej w otoczeniu licznych drzew i krzewów, zachęcając okolicznych mieszkańców do wyjścia i zaczerpnięcia świeżego powietrza. Postawienie urządzeń do ćwiczenia na zewnątrz dodatkowo zachęci ludzi do ćwiczenia poza domem. Duża liczba drzew będzie wpływa korzystnie zarówno na samopoczucie osób znajdujących się na obszarze parku, zwiększy retencję wody w glebie (pozytywny wpływ na klimat) oraz utworzy cień.
Numer 496
Osiedlowy, Nowy Fordon
66 drzew przy SP 66. Jeszcze więcej zieleni na Przylesiu!
Działka 211/27, obręb 0337 – przy Szkole Podstawowej nr 66 od strony ul. Generała Fieldorfa-Nila.
Wartość 150 000 zł
Czas zmienić teren przy SP 66 od strony Fieldorfa-Nila. Zmienić – znaczy zazielenić! Chcemy nowych drzew i estetycznego otoczenia – zasadźmy 66 drzew przy płocie szkoły, stołówce i pokażmy siłę natury. Zadanie ma też zapobiec nielegalnemu parkowaniu i dewastacji zadań realizowanych w poprzednich edycjach BBO.
Numer 564
Osiedlowy, Nowy Fordon
Nasadzenie drzew przy ul. Lawinowej
ul. Lawinowa od targowiska do końca zabudowy garaży-blaszaków
Wartość 5 000 zł
Nasadzenie drzew przydrożnych na pasie nieruchomości biegnącym wzdłuż ul. Lawinowej od strony Góry Szybowników od targowiska do końca zabudowy garaży blaszaków. Nasadzenie drzew poprawi walory krajobrazowe i przyrodnicze okolicy, zwiększy naturalne zacienienie.
Numer 575
Osiedlowy, Okole
Park kieszonkowy
Okolice przystanku autobusowego „Garbary” w kierunkach Osowa Góra (71, 77), Błonie (54), Plac Kościeleckich (61), Glinki (79)
Wartość 7 500 zł
Utworzenie parku kieszonkowego na częściowo zadrzewionym, lecz niezagospodarowanym terenie. Zakres prac do wykonania:- wertykulacja, aeracja, nawiezienie gleby- wysianie traw- nasadzenie dodatkowych drzew i krzewów- montaż ławeczek- ustawienie koszy na odpadki- zainstalowanie podajnika na woreczki do sprzątania psich odchodów wraz z celowym pojemnikiem.
Numer 572
Osiedlowy, Piaski
Rewitalizacja Placu Świętego Wojciecha
Plac Świętego Wojciecha park
Wartość 84 000 zł
Rewitalizacja Placu Świętego Wojciecha nowe nasadzenia chodnik ławeczki oświetlenie monitoring
Numer 314
Osiedlowy, Stary Fordon
Stworzenie ogrodu pamięci wokół lapidarium cmentarza ewangelickiego w Starym Fordonie
Park przy ul. Cechowej, za cmentarzem parafialnym św. Jana w Starym Fordonie
Wartość 18 000 zł
„Na miejscu po cmentarzu ewangelickim (niemieckim) Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu stworzyło w 2018 r. lapidarium. Brak środków uniemożliwił ozdobienie terenu wokół. W związku z trwającymi procesami rewitalizacyjnymi w Fordonie ważne jest pielęgnowanie pamięci trójkulturowego miasteczka, które jest obecnie częścią Bydgoszczy.
Celem projektu jest stworzenie ogrodu pamięci: posadzenie pięknych i trwałych krzewów oraz kwiatów kwitnących. Ważne jest zagwarantowanie pielęgnacji ogrodu przez służby miejskie. W projekcie jest także postawienie tablicy informacyjnej o historii gminy ewangelickiej w Fordonie. Miejsce ogólnodostępne będzie częścią odbudowy tożsamości mieszkańców osiedla.”
Numer 498
Osiedlowy, Stary Fordon
50 drzew na 50. rocznicę przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy
Teren pomiędzy ulicami: Andersa, Wolną i Osiedlową przy przystanku Andersa/Wolna, działki 19/5, 331/1, 331/2 – obręb 0339
Wartość 259 778 zł
W 2023 roku będziemy obchodzić 50. rocznicę przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. Wzorem społeczników z Miedzynia i Prądów, którzy uczcili stulecie przyłączenia do miasta projektem nasadzenia 100 drzew zgłaszamy projekt nasadzenia 50 drzew, które będą tworzyć zieloną aleję. Szpalery drzew planujemy na terenie przy przystanku tramwajowym Andersa/Wolna – w ramach projektu postulujemy także uporządkowanie terenu w celu stworzenia dróg komunikacyjnych dla pieszych na przystanek tramwajowy.
Numer 551
Osiedlowy, Szwederowo
Atrakcyjna przestrzeń publiczna dla Szwederowa! Zieleń i bezpieczne przejście na Podgórną
Ulica Podgórna przy skrzyżowaniu z ulicami Ugory/Skorupki/Nowodworska/ Leszczyńskiego/Dąbrowskiego. Zieleniec przed BSS’em (Obręb 0099, działka 1/2)
Wartość 359 617 zł
Celem projektu jest utworzenia ze skrzyżowania „placu miejskiego” poprzez wprowadzenie zieleni i małej architektury w najszerszym miejscu ul. Podgórnej. Istniejące przejście dla pieszych zostałoby wyniesione (na wysokość krawężnika), wytyczony zostałby kontrapas rowerowy (wzorem Wiatrakowej). Przy skrzyżowaniu zostałyby posadzone drzewa i krzewy ozdobne. Wśród nich zostałyby umieszczone ławki w sposób zachęcający do przebywania na utworzonym placu. Chodniki zyskałyby estetyczną nawierzchnię. Na zieleńcu przed BSS’em posiana byłaby łąka kwietna, usytuowany zostałby dom dla owadów i ul. W planach także ogród deszczowy bądź zbiornik retencyjny oraz dodatkowe nasadzenia drzew czy krzewów.
Numer 504
Osiedlowy, Tatrzańskie
Stacja monitorowania czystości powietrza
Skrzyżowanie ul. Pelplińskiej i Lawinowej, dz. nr 231/2 obr.0406
Wartość 50 000 zł
Stacja monitorowania jakości powietrza zapewni informacje mieszkańcom o poziomie jego zanieczyszczenia oraz umożliwi zabezpieczenie się i przeciwdziałanie, szczególnie w okresie zimowym, gdy występuje smog. Informacje te szczególnie pomocne są osobom starszym, z chorobami układu oddechowego oraz rodzicom, którzy mogą zabezpieczyć swoje dzieci. Przejrzyste powietrze nie zawsze oznacza, że nie jest zanieczyszczone. Gdy mieszkańcy widzą smog to znaczy, że zanieczyszczenie powietrza już dawno przekracza dopuszczalne normy. Stacja jednocześnie ułatwia odnalezienie lokalnego truciciela oraz umożliwia udokumentowanie takiego zdarzenia.
Numer 515
Osiedlowy, Tereny Nadwiślańskie
Park kieszonkowy przy ul. Wyzwolenia 76
Ulica Wyzwolenia 76. Działka 1/2 obręb o435, ewentualnie przy samym bloku działka 17/9 .
Wartość 130 000 zł
Uporządkowanie zieleni. Przede wszystkim dosadzenie kwitnących krzewów, traw wysokich oraz drzew odpornych na przesuszanie – sosny, kosodrzewiny, świerki. Iglaste drzewa będą zdobić przez cały rok ten teren oraz oczyszczać powietrze. Projekt nie powinien oznaczać utwardzania istniejących przedeptów asfaltem lub betonem. Powinny ewentualnie powstać nawierzchnie mineralne lub regulowane geokratami i kruszywem. W parku powinno zostać wyznaczone miejsce do odpoczynku np, ławka oraz kosz na odpady.
Numer 316
Osiedlowy, Wilczak-Jary
Uporządkowanie terenu przy ul. Przerwy- Tetmajera
Teren zielony przy ul Przerwy Tetmajera na wysokości placu zabaw.
Wartość 50 000 zł
Uporządkowanie terenu zielonego. Nasadzenia drzew. Wykonanie łąki kwietnej. Ustawienie 3 ławek oraz 8 koszy na śmieci oraz w miarę możliwości finansowych i technicznych ustawienie 3 latarni wzdłuż strumyka.
Numer 195
Mały projekt społeczny
30 drzew dla bydgoskich dzieci
grunty miasta w pobliżu miejsca zamieszkania dziecka
Wartość 38 000 zł
„30 drzew dla bydgoskich dzieci . Projekt proekologiczny dla dzieci. Mali bydgoszczanie będą mogli zostać opiekunem miejskiego drzewa. Dzieci przesyłają zgłoszenia w formie prac plastycznych. Miasto w ramach projektu sadzi drzewko w pobliżu miejsca zamieszkania dziecka. Dziecko jako opiekun drzewa otrzymuje specjalny certyfikat. Status opiekuna drzewa zostaje potwierdzony wpisem do systemu miejskiego monitoringu drzew. Drzewa mogą być też dedykowane kilkorgu dzieciom, np. rodzeństwu. W przypadku dużej liczby chętnych można urządzić konkurs plastyczny w 2 grupach wiekowych (3-6, 7-10 lat).
Numer 548
Mały projekt społeczny
Zielone warsztaty łąkowe. Zajęcia ekologiczne
Szkoła Podstawowa nr 62 (ul.Stawowa 53) i inne zainteresowane szkoły na osiedlu
Wartość 15 500 zł
Zamieńmy wyschnięte trawniki na piękne murawy i kolorowe łączki kwietne. Suche i upalne lata powodują szybką degradację osiedlowych trawników które żółkną, wysychają i przestają wyglądać estetycznie. Zaprosimy ekspertów, którzy doradzą mieszkańcom jak można je zamienić w ładniejsze, trwalsze, odporniejsze na suszę, ekologiczne tereny. Odbędzie się cykl sześciu lub ośmiu (zależnie od zainteresowania) warsztatów dla uczniów i wszystkich chętnych mieszkańców na których przedstawione zostaną zalety łąk, sposoby ich zakładania, ulepione „bomby nasion” i wysiane przykładowe nanołączki. Ilość uczestników 30-40 osób na każde zajęcia, Współpraca z organizacją pozarządową „Fundacja Kwietna”
Numer 556
Mały projekt społeczny
Miasto Ogród – warsztaty przeciwdziałania betonozie
Miasto Bydgoszcz
Wartość 35 800 zł
Projekt zakłada organizację bezpłatnych warsztatów z projektowania terenów zielonych i przedstawienia sposobów oraz korzyści z rozwoju zieleni na obszarach miasta – zielone podwórka, zielone dachy, zielone ściany, kwietne łąki oraz mała retencja wodna, wyspy ciepła, siedliska ptaków i owadów itp. Ponadto mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczenia w wykładach i spacerach z przewodnikami w celu poznania historycznych założeń Bydgoszczy, niegdyś nazywanego miastem-ogrodem, jak również uświadomienia, jakie zagrożenie niesie ze sobą niekontrolowany rozwój inwestycji deweloperskich oraz wszędobylskie asfaltowanie i betonowanie powierzchni. Udział ok. 150 osób, 10 wydarzeń, okres: wiosna-lato.
Numer 461
Ponadosiedlowy
Projekt ptaki: siedliska dla jerzyków, doposażenia siedliska bociana Maćka oraz stroną internetową
Park ludowy lub Balaton Bartodzieje ( Jerzyki), Łęgnowo Wieś (bocian Maciek)
Wartość 250 000 zł
Warto docenić charakterystyczne Dla Bydgoszczy. Jerzyki to jaskółki na adrenalinie, gdzie każdy ptak zjada do 20 000 meszek i komarów dziennie, bocian Maciek jest już symbolem Miasta jak i czyżyki na osiedlu Czyżkówko. Pokazanie Tego na stronie internetowej będzie nie Tylko wizytówką eko Bydgoszczy jak i stroną edukacji ekologicznej, gdzie będą zawarte informacje o ptakach bydgoskich, akcjach ekologicznych….relacje z kamer umieszczonych w gniazdach.