Aktualności

Zwycięska piątka do pielęgnacji

Publikujemy listę drzew, które nasz ekspert, arborysta – Marek Czerlik wybrał do pielęgnacji. W najbliższych dniach będziey kontaktować się z instytucjami i wspólnotami na terenie których rosną wybrane drzewa.

Lipa przy Placu Chełmińskim

Treść zgłoszenia:

Jesteśmy przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej w Bydgoszczy, na terenie zielonym przed budynkiem rośnie nasza duma- lipa. Cenimy jej zapach kiedy kwitnie, zielone liście, które dają cień w upalne dni i  nawet jest ona miejscem szkoleniowym dla niektórych rodziców  rozpoznawania pszczół czy innych owadów błonkoskrzydłych, które drzewo wabi. Musimy zaznaczyć, że w cieplejsze dni teren przy naszym drzewie czasami jest miejscem, które pacjenci przychodni mali i duzi wybierają zamiast poczekalni wewnątrz. W zakresie swoich możliwości dbamy o nie usuwająca suche gałęzie, staramy się by istniał trawnik wokół (a nie utwardzona powierzchnia). Nie zgodziliśmy się na jej wycinkę przy projektowaniu podjazdu dla wózków inwalidzkich, ani przy tworzeniu miejsc parkingowych dla pracowników. Niestety lipa jest domem dla  półpasożyta- jemioły.  Co roku widzimy jej większą ilość. Bylibyśmy niezwykle uszczęśliwieni gdyby to nasza LIPA znalazła się wśród wybranych drzew przez Pana Marka Czerlika (jednocześnie zdajemy sobie sprawę jak wiele drzew w mieście potrzebuje pielęgnacji). W załączniku przesyłam zdjęcia — Lipa w obwodzie na wysokości  130 cm  ma 178 cm , nie potrafię idealnie oszacować ile ma wysokości- ok 8 metrów.

 

Drzewo na terenie szpitala Biziela

W imieniu Szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela nr 2 przesyłamy zgłoszenie dotyczące przyjęcia do opieki pielęgnacyjnej drzewa znajdującego się na posesji Szpitala (zdjęcie w załączniku). Drzewo jest zaatakowane jemiołą, suche znajduje się w bliskiej okolicy wejście głównego szpitala. Fachowa pomoc w zakresie pielęgnacji drzewa, jak i informację niezbędne do utrzymania pozostałych drzew będą stanowić znaczną pomoc dla naszej jednostki. Szpital pragnie zapewnić utrzymanie zadrzewienia na użytkowanym terenie w sposób zgodny ze wszelkimi normami w zakresie. W przypadku wyboru naszej placówki pracownicy gospodarczy Szpitala pomogą w pracach porządkowych oraz pielęgnacyjnych. W razie jakichkolwiek pytań proszę o bezpośredni kontakt.

 

Klon zwyczajny przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych

Zgłaszam drzewo, które rośnie za płotem miejskiej instytucji, ale ozdabia okolicę, daje cień i pełni ważną rolę. Drzewo rośnie przed dawnym sierocińcem, a obecnym Bydgoskim Zespołem Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, do którego trafiają dzieci w ciężkich sytuacjach. W takich miejscach szczególnie ważna jest zieleń – tym bardziej, że służy także przechodniom i okolicznym mieszkańcom. Drzewo jest porażone jemiołą, 2 lata temu w trakcie wichury straciło konar. Myślę, że pod odpowiednią opieką ma szanse na dłuższą egzystencję.

Dąb przy ul. Skromnej

 

Na terenie naszej Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Skromnej znajduje się piękne, duże drzewo. Jako mieszkańcy staramy się dbać o nasza zieleń, zapobiegać problemom i cieszyć się bliskością natury. W związku z tym, że drzewo ma już swoje lata, jest rozłożyste i znajduje się w bezpośredniej bliskości bloku. Zostało już podcięte ponieważ gałęzie zaglądały ludziom do mieszkań. Obecnie wydaje się nie być symetryczne i obawiamy się że w pewnym momencie może przechylić się na jedną stronę lub pozostałe gałęzie mogą się łamać. Z tego co pamiętam jest to dąb ale pewność będę miała jak wypuści liście. Jak widać na zdjęciu nie tylko my mieszkańcy doceniamy jego obecność ale również i ptaki które założyły na nim gniazdo. Nasz budynek nie jest ogrodzony, sporo osób korzysta z drogi niedaleko, jako łącznika przez cmentarz do miasta, czy w drugą do szpitala wojskowego. Sądzę, że zadbana zieleń ucieszy oko każdego.

Robinia akacjowa –  ul. Skromna

 

Chciałbym zaprezentować drzewo, które rośnie tuż pod moim oknem. Jest to drzewo akacji. Posiada kilka pni. Każdy pień rośnie w różnym kierunku pod skosem. Drzewo jest już dość duże i obawiam się że kiedyś podczas letnich wichur może się zlamac. Może jest możliwość aby te gałęzie w jakiś sposób zabezpieczyć przed złamaniem. Dodam również, że na tym drzewie często lubią pojawiać się ptaki jak i zakładać tam gniazda co jest dość przyjemnym aspektem posiadania takiego drzewa pod oknem.