Aktualności

Konferencja „Udostępnianie lasów społeczeństwu – oczekiwania i realizacja”

W dniach 14-15 listopada odbyła się konferencja „Udostępnianie lasów społeczeństwu – oczekiwania i realizacja” zorganizowana przez oddział toruński Polskiego Towarzystwa Leśnego. Wzięło w niej udział dwóch naszych członków: dr inż. Maciej Korczyński i Michał Przybysz.
Konferencja odbywała się w Bydgoszczy, a część terenowa w sąsiadujących z miastem lasach nadleśnictw: Bydgoszcz i Żołędowo. Uczestniczyło w niej kilkudziesięciu leśników z obszaru toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych, oraz przedstawiciele samej dyrekcji. Nasi członkowie mieli wystąpienia na temat: „Las oczami architekta krajobrazu” – M.Korczyński oraz „Ochronne i rekreacyjne funkcje lasu – pomysły i inspiracje” – M.Przybysz.

Z dyskusji i tematyki pozostałych wystąpień wynikało, że leśnicy poważnie traktują coraz wyraźniejszy głos społeczeństwa domagający się zmian w zarządzaniu lasami państwowymi, chcą ze stroną społeczną rozmawiać i do pewnego stopnia swoje działania korygować. Wiele mówią o zmianach polegających (w uproszczeniu) na wycinaniu drzew w mniejszej ilości i na mniejszych powierzchniach, za to częściej. Zastąpienie w newralgicznych miejscach rębni zupełnych rębniami stopniowymi i tzw. przerębowymi pozwala uniknąć gwałtownych zmian w leśnym krajobrazie coraz trudniej akceptowanych przez lokalnych mieszkańców.

Trudniejsze są rozmowy o ograniczeniu funkcji produkcyjnej, choć przy poruszeniu tematu zapisu o wyłączeniu 20% powierzchni lasów z wycinek w umowie koalicyjnej rozległy się głosy z sali, że nie będzie z tym najmniejszego problemu. Bardzo dziękujemy PTL w osobie Przewodniczącej Oddziału w Toruniu p. Aliny Siedleckiej za zaproszenie na konferencję.

Program konferencji [LINK]