Bydgoskie Drzewo Roku – poznajcie finalistów
Znamy już 10 finalistów konkursu Bydgoskie Drzewo Roku. Od jutra zapraszamy do głosowania. Wyniki konkursu przedstawimy 12 października 2021 r. w Kinie Pomorzanin.
Robinia akacjowa – Bocianowo
Zgłaszam do konkursu niezwykle skromną i piękną akację na Placu Kościuszki na bydgoskim Londynku, która od wielu lat składa ukłon mieszkańcom Bocianowa. Jest też bardzo gościnna, bo często przechodząc pod nią widzę miejscowe koty, które ostrzą na niej pazury lub wędrują po jej pniu, by dostać się w cień jej przepięknych konarów.Czasem martwię się, że z powodu swojego ukłonu nie pozwoli nam długo się nią cieszyć, bo po prostu złamie lub wyrwie ją wiatr. Dlatego zgłaszam ją do konkursu – aby zaprezentowała się póki jej czas i by miała swoje pięć minut.
Sosna zwyczajna – ul. Akademicka
Chciałabym zgłosić kandydata na Bydgoskie Drzewo Roku – uwielbiam patrzeć na nie jak wracam z Dworca Wschód i zbliżam się do świateł/skrzyżowania przy ul. Rejewskiego.
Nazywam je Kochankowie z Fordonu. To sosna zwyczajna.
Dąb szypułkowy – Śluza Prądy
Miło mi zaprezentować i jednocześnie zgłosić do Państwa konkursu jedno z najbardziej ulubionych moich drzew. Nie będę ukrywał, że mieszkam od 16 lat na osiedlu Prądy i jest to zgłoszenie sentymentalno-małoojczyźniane 😉
Drzewo jest pomnikiem przyrody i rośnie w otoczeniu skupiska pomników przyrody, usytuowanych przy śluzie Prądy, wśród okolicznych łąk.
Dąb nieznacznie rośnie na uboczu, co sprawiło prawdopodobnie, że ma świetne warunki do rozrostu imponującej korony. Pięknie się prezentuje o każdej porze roku.
W scenerii zimowej bardzo dobrze widać, że drzewo jest „czyste”, dobrze utrzymane, z silnymi i zdrowymi gałęziami. Na tle złamanego drzewa oraz zainfekowanych jemiołą innych drzew prezentuje się dostojnie, i ma dużą szansę cieszyć wiele kolejnych pokoleń bydgoszczan.
Niezależnie czy drzewo odniesie „sukces” w Waszym konkursie czy też nie, serdecznie zapraszam aby odwiedzić je, na mocno wysuniętym na zachód terenie naszego miasta. Spacer lub wycieczka rowerowa wzdłuż Kanału Bydgoskiego będzie dodatkowym bonusem.
Wierzba płacząca – ul. Tamka
Zgłoszenie nie zawierało opisu.
Dąb szypułkowy – Rondo Grunwaldzkie
Gdzie znajduje się okazały dąb szypułkowy, który postanowiłem zgłosić do konkursu?
Odpowiedź wydaje się prosta – przy Rondzie Grunwaldzkim, jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań naszego miasta. Jednak kilkadziesiąt lat temu można go było znaleźć nad Kanałem Bydgoskim, nieopodal Mostu Władysława IV. Oczywiście „przeprowadzka” drzewa obyła się bez konieczności jego przesadzania. 😉
Dąb ten przeżył już niejedno ludzkie pokolenie. Przeżył też dziesiątki kadencji władz samorządowych i wiele rozmaitych koncepcji rozwoju miasta. Kiedyś dawał cień polskim (a wcześniej również niemieckim) mieszczanom spacerującym nad wodą, dziś można pod nim poczekać na „jedynkę” lub „trójkę”.”Zgłaszam swoje ulubione bydgoskie drzewo – dąb szypułkowy rosnący na ulicy Focha przy Rondzie Grunwaldzkim.
(edit 02.10.2021)
Platan klonolistny – Rondo Wielkopolskie
Zgłaszam do konkursu moje drzewo, któremu mocno kibicuję. W czasie mocarnej nawałnicy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. zostało ono złamane, a potem podcięte i pozostawione własnemu losowi ale się nie poddało. Ze starego pnia i korzenia wychyliła się gałąź, która napędzana fotosyntezą zaczęła wypełniać przestrzeń i dawać schronienie.
Dąb szypułkowy – ul. Toruńska
Moje ulubione drzewo, to ok. 600-letni dąb, który dumnie rośnie na ulicy Toruńskiej, na przeciwko firmy Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil”. Drzewo to jest pomnikiem przyrody, ale dla mnie ma wartość sentymentalną, ponieważ od najmłodszych lat, aż do chwili obecnej, a mam już 71 lat, mijam je bardzo często, a kiedyś niemal codziennie. Przy dębie zaczyna się ulica Budowlana, która łączy ulicę Toruńską z Nowotoruńską. Na tych terenach powstało jezioro, po wyrobisku po cegielni. Były tam 2 budynki mieszkalne, w których żyło 12 rodzin. Większość z nich pracowała w pobliskich zakładach. Tam właśnie mieszkaliśmy.
W latach 50-siątych lub 60-siątych dwudziestego wieku brałem udział, wraz z innymi dziećmi oraz z Panem Maksem Krajewskim, w ratowaniu starego dębu, który uległ prawdopodobnie podpaleniu i wskutek czego, powstała w jego pniu wielka dziura. Wszystkie dzieciaki zbierały kamienie i cegły, żeby włożyć je do powstałej jamy, potem wszystko razem zostało zaklejone, żeby cała konstrukcja drzewa mogła się zachować. W ten sposób drzewo zostało uratowane i rośnie do dziś, ale jest zapomniane i zaniedbane. Liczę, że w ten sposób zwrócę uwagę i pomogę w poprawie bytu mojego ulubionego drzewa.
Perełkowiec japoński – Rondo Fordońskie
Chciałbym zgłosić drzewo do konkursu ‘Bydgoskie Drzewo Roku’.
Drzewo: Perełkowiec japoński (Styphnolobium japonicum syn. Sophora japonica).
Pomnik przyrody – Wszelkie prace w zakresie zabiegów oraz cięć pielęgnacyjnych i technicznych pomnika przyrody jest każdorazowo uzgadniany z Urzędem Miasta Bydgoszczy i pod nadzorem dendrologa.
Cały projekt biurowca był dostosowywany do istniejącego drzewa, w konsultacji z dendrologiem.
Elewacja budynku biurowego od strony drzewa na poziomie Parteru i 1 piętra została specjalnie cofnięta, a także podświetlona i wyeksponowana innym kolorem paneli elewacyjnych (zielone) aby umożliwić swobodny rozrost drzewa.
Wykonawca szczególną uwagę skupiał na jak najmniejszej ingerencji w ukorzenienia i drzewostan w okresie budowy w szczególności przy pracach fundamentowych, ziemnych i elewacji, odbywały się również cykliczne wizytacje dendrologa.
Obecnie teren pod drzewem jest dodatkowo porośnięty barwinkiem pospolitym (Vinca minor).
Odchwaszczanie odbywa się wyłącznie w sposób ręczny bez użycia środków chemicznych 2 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego (maj, lipiec).
Podlewanie w czasie suszy lub posuchy w miarę potrzeb do godziny 8.00 lub po godzinie 18.00.
Lipa drobnolistna – Park na Wzgórzu Dąbrowskiego
Miałam duży problem z wyborem jednego drzewa. Jest ich tyle, wspaniałych, pięknych jak dęby, platany, kasztanowce, wierzby, klony… kocham bydgoskie drzewa…
Skoro muszę to wybieram na BYDGOSKIE DRZEWO ROKU 2021:
Lipa drobnolistna, która jest największą pomnikową lipą w Bydgoszczy. Ten piękny okaz rośnie w parku Henryka Dąbrowskiego (Szwederowo), przy dolnej alejce spacerowej. Obwód w pierśnicy 494 cm.
Topola czarna – ul. Szubińska
Zgłaszam do plebiscytu na Bydgoskie Drzewo Roku moją ulubioną topolę spod okna. Możecie ją kojarzyć, bo jakiś czas temu prosiłam Was o pomoc w uchronieniu go przed wycinką. Na razie się udało za co jestem wdzięczna i liczę, że jeszcze kilka lat będzie mi umilać widok za oknem.
Zatem zgłaszam drzewo gatunku topola rosnące na posesji Szubińska 24 na osiedlu Błoniu. (Aby mu się przyjrzeć trzeba wejść w Morcinka) Zgłaszam z uzasadnieniem za to, że jest. Jest pewnie jedną z ostatnich topoli w mieście, chroni moje okna przed północnymi wichrami, pięknie wygląda, zastępuje firanki zasłaniając okropne pastelowe bloki w pobliżu. Także za te wszystkie sroki które latami budują na niej gniazda, wychowują młode i uczą je latania tuż pod moim nosem.
Tak wiem, że i topole i sroki to gatunki w miastach raczej znienawidzone i tępione ale ja lubię, uwielbiam wręcz i codziennie cieszę się że mam je na wyciągnięcie ręki.