Interwencje, pomniki przyrody i ciekawostki, czyli podsumowanie pierwszego roku działań stowarzyszenia
Oto co udało nam się zrobić w 2020 roku. Zapraszamy do lektury podsumowania naszych działań. Będzie też o sprawach, o których jeszcze nie informowaliśmy na stronie czy Facebooku.
Interwencje
Podjęliśmy ponad 40 interwencji w Bydgoszczy i okolicach. Wiele spraw udało się zakończyć, są też takie, które jeszcze trwają. Oto jedna z nich.
ul. Pielęgniarska – Fordon – to jedna z najbardziej niewiarygodnych interwencji, sprawa, która do dziś się nie zakończyła. Oto cała historia jednego nieszczęśliwego drzewa:
Zaczęło się w kwietniu od zgłoszenia od mieszkanki, która zauważyła podcięte korzenie klona jesionolistnego. Po konsultacji przyrodniczej z naszymi ekspertami (dr hab. Katarzyna Marcysiak, dr hab. Tomasz Stosik, dr inż. Maciej Korczyński) skierowaliśmy wniosek do UM Bydgoszczy o nałożenie pieniężnej kary administracyjnej na właściciela drzewa. I tu zaczęły się schody… Urząd Miasta przekazał sprawę do Urzędu Marszałkowskiego (UMB nie może orzekać we własnej sprawie), a Urząd Marszałkowski przedłużył postępowanie (w ustawowym terminie nie udało się ustalić sprawcy). W międzyczasie mieszkanka dosłała kolejne zdjęcia postępującej dewastacji drzewa. Kto odpowiada za teren należący do miasta? Oto jest pytanie! Próbował to ustalić Wydział Geodezji UMB, jak i ZDMiKP (drzewo rośnie w pasie projektowanej ulicy Pielęgniarskiej). Ostatecznie Urząd Marszałkowski skierował sprawę do prokuratury, a prokuratura do na posterunek policji. Ostatnio skontaktował się z nami policjant. Czekamy na ustalenia. Jak w najlepszym kryminale!
Poza Bydgoszczą radziliśmy i wspieraliśmy działania w Osielsku, Niemczu, Pruszczu, Grudziądzu, Świeciu, Rybniku, Gliwicach i Cieszynie. W Bydgoszczy interweniowaliśmy na prośby mieszkańców dotyczących zgłoszeń na Siedleckiej, Nałkowskiej, Doliny, Staffa, Kaplicznej, Powstańców Wielkopolskich, Skłodowskiej-Curie, Szubińskiej, Szwedzkiej, Ku Wiatrakom, Dworcowej, Topolowej, Leszczyńskiego, Skorupki, Bernardyńskiej, Konopnickiej, Śnieżnej, Nowodworskiej. Zgłaszano nam także sprawy dotyczące bulwarów Brdy, Parku na Wzgórzu Wolności, Parku Kazimierza Wielkiego.
Pomniki przyrody i miejsca ważne dla naszej przyrody
S10 Bydgoszcz-Toruń – to temat bardzo istotny i trudny, bowiem z jednej strony trasa ta jest niezwykle potrzebna, z drugiej jednak projekt zakłada przebieg trasy przez środek drogocennych punktów przyrodniczych Puszczy Bydgoskiej. Idealnie byłoby zmienić przebieg trasy, by nie kolidowała i nie niszczyła przyrody. Czy to w ogóle możliwe? Póki co czekamy na odpowiedź z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Przypominamy też merytoryczną opinię Katarzyny Marcysiak dotyczącą decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla S10: https://www.modrzew.org.pl/aktualnosci/skarby-puszczy-bydgoskiej-ktorych-nie-widzi-rdos/
Dęby przy ul. Spornej – zgłosiliśmy wniosek o wpisanie dwóch dębów na listę pomników przyrody. Zaproponowane zostały nazwy, które wybrano w ankiecie przeprowadzonej na Facebooku. Zwyciężyła nazwa Sporny zaproponowana przez Józefa Herolda, II miejsce zajął Pawełek zaproponowany przez Emilię Czekałę – wyszedł Sporny Pawełek!
W dniu 23 września Rada Miasta Bydgoszczy zagłosowała za przyjęciem projektu uchwały XXIX/661/20 w sprawie ustanowienia pomnikami przyrody dwóch dębów zgłoszonych przez nasze stowarzyszenie – by formalnie stały się pomnikami uchwała musi zostać uzgodniona z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i ponownie przyjęta przez Radę Miasta.
Lasy łęgowe na terenie Bydgoszczy – w maju po zgłoszeniu od mieszkańca napisaliśmy pismo do Prezydenta Miasta Bydgoszczy z prośbą o objęcie szczególną ochroną lasów łęgowych. W czerwcu otrzymaliśmy odpowiedź od prezydenta, który “bezspornie zgadza się, że lasy łęgowe są naszym dobrem i dziedzictwem, które powinniśmy otaczać ochroną”.
Jarzęby szwedzkie przy Szymanowskiego (pomnik przyrody) – wizji lokalnej dokonała Katarzyna Marcysiak, a następnie Maciej Korczyński. Drzewa od południowej strony usychają. Może to być związane z ich wiekiem. Informacja z WGK UMB: Jarzęby niestety są stare i powoli dożywają swoich dni. W 2005 została wykonana ekspertyza przez naukowczynię z SGGW. W 2016 zdjęto ochronę z trzech najbardziej osłabionych drzew, zaatakowanych przez grzyby i próchnicę. Jarzęby szwedzkie żyją średnio od 80 do 100 lat, niestety ich stan się cały czas pogarsza, mimo różnych zabiegów, które stosowano. Drzewa, które uschną i zamrą, będą wycinane, w ich miejsce zostaną posadzone młode. WGK pilnuje sprawy, na pewno nie będą nagle wycinać całej alei, raczej pojedyncze sztuki, jeżeli zajdzie taka konieczność.
Wierzba biała na Wyspie Młyńskiej – 17 lipca zgłosiliśmy jako pomnik przyrody wierzbę białą wypatrzoną i zmierzoną podczas inwentaryzacji dwa dni wcześniej na Wyspie Młyńskiej. Wierzba ma obwód 790 cm!
Konsultacje społeczne
Park Kulturowy na terenie Starego Miasta – zachęcaliśmy mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących powstania parku i przedstawiliśmy nasze stanowisko w tej sprawie: https://www.modrzew.org.pl/aktualnosci/konsultacje-dotyczace-utworzenia-parku-kulturowego-stare-miasto-w-bydgoszczy/
W ramach konsultacji Trasy W-Z przesłaliśmy do RDOŚ nasze uwagi: https://www.modrzew.org.pl/aktualnosci/nasze-stanowisko-w-zwiazku-z-rozbudowa-trasy-w-z/
Na Facebooku przez cały grudzień informowaliśmy o zielonych projektach w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Do realizacji trafi niestety tylko jeden z nich – Posadzenie 100 drzew na Miedzyniu w okolicach Kanału Bydgoskiego i Gwiazdy.
Zrealizowane projekty
- Monitoring wniosków i decyzji o wycinkę 2019 r. [LINK]
- Przygarnij drzewo! [LINK]
- #Drzewo z historią [LINK]
Różne działania
Przystąpiliśmy do Bydgoskiej Federacji Ruchów Miejskich!
Sesja Rady Miasta – w dn.24.06.2020. Marzena Błaszczyk wzięła udział w debacie nad raportem o stanie miasta
Petycja w sprawie wprowadzenia standardów opieki nad drzewami w czasie remontów [LINK]
RPO – Udzieliliśmy poparcia społecznej kandydatce na rzecznika praw obywatelskich – Zuzannie Rudzińskiej-Bluszcz – więcej informacji na stronie https://naszrzecznik.pl/
Media
Informacje o nas pojawiły się w następujących mediach:
- Gazeta Wyborcza
- TVP Bydgoszcz
- Radio PiK,
- TOK FM,
- Radio Pogoda,
- RMF Maxxx,
- Radio Plus,
- Portal metropoliabydgoska.pl.
- Bydgoski Portal Internetowy: bydgoszcz.com
- Gazeta Pomorska
- Express Bydgoski
- Radio Eska
- Portal Nasze Miasto: bydgoszcz.naszemiasto.pl
- Oficjalny Serwis Bydgoszczy: bydgoszcz.pl
- Portal Kujawski: portalkujawski.pl
- Nowości. Dziennik Toruński
Na szczególną uwagę zasługuje Program „Spotkania z ekologią”, w którym dobrze pokazano na czym polega inwentaryzacja przeprowadzana przez członkinie i członków naszego stowarzyszenia – https://bydgoszcz.tvp.pl/49530646/spotkania-z-ekologia-23082020
Wszystkie linki do informacji na temat MODrzewia dostępne są na naszej stronie w dziale Mówią o nas.